ETAPY LECZENIA

Diagnostyka i planowanie

 

Odpowiednie zaplanowanie zabiegu i późniejszej odbudowy protetycznej jest kluczowym etapem leczenia.

W czasie pierwszej wizyty zbieramy wywiad dotyczący stanu zdrowia, przeprowadzamy podstawową diagnostykę stomatologiczną, kierujemy pacjenta na badania ogólne krwi i RTG. Bardzo ważne jest przekazanie lekarzowi wszystkich informacji na temat chorób, schorzeń i przyjmowanych leków. Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu (LINK), jednak część z nich przy odpowiednim przygotowaniu, nie stanowi problemów. W czasie tego spotkania omawiamy również jakie są możliwości leczenia tradycyjnego i implantoprotetycznego.

Na drugą wizytę pacjent przychodzi już z kompletem badań. Najważniejszymi z nich są zdjęcia rentgenowskie – pantomogram lub tomografia komputerowa (CBCT). Pozwalają one na dokładną ocenę kości, w której będziemy zakładali implant i dobranie jego rodzaju. Na tym etapie może okazać się konieczne dodatkowe zabiegi takie jak augmentacja wyrostka, pozwalająca na jego poszerzenie i pogrubienie. Istotna jest również ocena zatok szczękowych. W przypadku rozległych zatok wymagany jest zabieg podniesienia dna zatoki (ang. sinus lift) aby implant był stabilny. Na tej wizycie przedstawiamy pacjentowi dokładny plan leczenia z wyborem kilku możliwości i kosztorys.

Przed przystąpieniem do implantacji pacjent otrzymuje do przeczytania i podpisania „zgodę (umowę) na zabieg” oraz zalecenia przed i po-zabiegowe.

cbct

 

Wszczepienie implantów


Sam zabieg umawiamy w dogodnym dla pacjenta terminie. Przed rozpoczęciem nasz personel dezynfekuje gabinet i przygotowuje go do przeprowadzenia wszczepienia implantu. Lekarz i asystentka ubierają jednorazowy, jałowy strój chirurgiczny. Pacjent zakłada sterylny śliniaczek pod szyję, czepek na włosy i przyciemniane okulary, aby wizyta była komfortowa i bezpieczna. Skórę twarzy asysta odkaża specjalnym preparatem. W celu eliminacji bakterii z jamy ustnej stosujemy płukanki antyseptyczne na bazie chlorheksydyny.

Zabieg rozpoczynamy od podania znieczulenia komputerowego lub za pomocą karpuli z cienką igłą. Po kilku minutach przystępujemy do części chirurgicznej. Najpierw nacinamy dziąsło, w planowanym miejscu implantacji, aby uzyskać dostęp do kości. Następnie stosując określoną sekwencję wierteł wykonujemy nawiert tzw. łoże implantu. Sam implant umieszczamy przy pomocy klucza dynamometrycznego. Ostatnim etapem jest zaszycie rany cienkimi szwami.

Zwykle trzeba liczyć ok. 30 – 60 minut na jeden implant. Zabiegi rozległe, z wieloma implantami i dodatkowymi zabiegami, będą trwały dłużej.

Nie należy obawiać się bólu w trakcie zabiegu. Wszystkie procedury są przeprowadzane w znieczuleniu, które w 100% znosi nieprzyjemne doznania.

Na koniec wizyty pacjent otrzymuje pisemne zalecenia i umawiamy termin za ok. 2 tygodnie na usunięcie szwów.

dscf7310

Osteointegracja


Bezpośrednio po implantacji rozpoczyna się proces zwany osteointegracją. Trwa on około 3 miesięcy w żuchwie i 6 miesięcy w szczęce. W tym czasie implant uzyskuje stabilizację i „zrasta” się z kością.

W zależności od planu leczenia można przeczekać ten okres z implantem przykrytym dziąsłem lub natychmiastowo, po zabiegu, obciążyć implant koroną tymczasową.

implrad

Odsłonięcie implantu


Po upływie czasu osteointegracji lekarz odsłania implant czyli nacina błonę śluzową i wkręca w implant tak zwaną śrubę gojącą. Ma ona na celu ukształtowanie dziąsła aby po wykonaniu ostatecznej korony uzyskać dobry efekt estetyczny. Kolejną wizytę ustala się po około 2 tygodniach.

implsrgo

Część protetyczna

 

Ten etap może mieć różny przebieg w zależności od ustalonego planu leczenia. O możliwych rozwiązaniach można przeczytać TUTAJ.

Najbardziej podstawowa odbudowa protetyczna i najczęściej wykonywana to pojedyncza korona porcelanowa.

Po usunięciu śruby gojącej pobiera się wyciski, rejestruje zwarcie i ustala, razem z pacjentem, kolor uzupełnienia. Na podstawie tych informacji technik w laboratorium wykonuje łącznik i koronę. Łącznik jest filarem, który przykręca się do implantu. Po sprawdzeniu jego stabilności, lekarz mocuje na nim ostateczną koronę protetyczną.

Na koniec wizyty pacjent otrzymuje zalecenia higienizacyjne i ustala harmonogram wizyt kontrolnych.

implpoj