Ubytki w szkliwie zęba

Ubytki w zębach są bardzo poważnym problemem, który występuje u wielu osób w różnym wieku. Ubytki w szkliwie zęba osłabiają jego strukturę i jest on bardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych.

Co to ubytek szkliwa?

Ubytki w szkliwie zęba są dokuczliwym problemem dotyczącym wierzchniej warstwy zęba odpowiedzialnej za budowę zęba. Szkliwo jest najtwardszą tkanką, jaka znajduje się w organizmie człowieka. Jego zadaniem jest ochrona korony zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Szkliwo nie przepuszcza bodźców do tkanek zęba, które są bardzo unerwione i ochrania je przed nadmiernym ścieraniem podczas jedzenia i gryzienia.

Szkliwo złożone jest z substancji nieorganicznych, którymi są węglan wapnia, fosforan magnezu oraz wapnia, a także substancji organicznych, jakimi są woda i białka. Szkliwo ma gładką powierzchnię z możliwymi mniejszymi i większymi zagłębieniami. Najcięższa warstwa znajduje się na siecznych brzegach zęba, a najgrubsza warstwa szkliwa pokrywa zęby na powierzchni gryzącej i żującej.

Ubytki w szkliwie zęba objawiają się białymi i żółtymi plamkami na zębach, a zęby stają się cienkie i wyglądają jak przezroczyste. Widoczna jest zębina znajdująca się pod szkliwem. Zęby z ubytkami stają się wrażliwe na ciepłe i zimne potrawy, a także są bardziej podatne na uszkodzenia.
Przyczynami ubytków w szkliwie zęba jest nadmierna ilość kwasów zawartych w diecie, które wpływają na rozpuszczanie się szkliwa.

Ubytki mogą być wynikiem chorób przewodu pokarmowego, bulimii oraz anoreksji, a także alkoholizmu. Uszkodzenia szkliwa mogą być wywołane częstymi wymiotami. Szkliwo ściera się podczas zgrzytania zębów. Braki w uzębieniu zaburzają zwarcie się zębów, co prowadzi do uszkodzeń szkliwa.

Jak leczyć ubytki szkliwa?

Uszkodzenie szkliwa jest procesem nieodwracalnym. Szkliwo nie regeneruje się samo, ponieważ nie ma w nim zawartych żywych komórek. Odbudowanie szkliwa jest procesem skomplikowanym, który wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym. Odbudowa szkliwa nazywana jest remineralizacją, której celem jest stworzenie warstwy na szkliwie, która będzie chronić zęby i wygładzi je.

Aby samodzielnie wzmocnić szkliwo, trzeba stosować dietę, w której nie będzie kwaśnych i słodkich napojów oraz prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Aby wzmacniać szkliwo można myć zęby pastą z fluorem oraz używać preparatów do remineralizacji szkliwa.

Ubytki w szkliwie zęba – podsumowanie

Nawyki żywieniowe oraz higieniczne mają ogromny wpływ na ubytki w szkliwie zębów. Dzięki dostępności wielu preparatów do higieny jamy ustnej, które wspomagają ochronę oraz wzmacniają szkliwo, coraz mniej osób cierpi na ubytki w szkliwie.

Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa oraz odpowiednio zbilansowana dieta, ponieważ duży wpływ na uzębienie ma to, co jemy. Dbanie o szkliwo zębów to także regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Pomaga ono pozbyć się resztek jedzenia, jakie znajdują się pomiędzy zębami i które wpływają na rozwój bakterii w jamie ustnej.