Jak usunąć aftę?

Afty są w najprostszym możliwym ujęciu zmianami pojawiającymi się w obrębie jamy ustnej w charakterze owrzodzeń lub nadżerek. W zdecydowanej większości przypadków są niewielkie. Godnym uwagi jest jednak fakt, że czasami ich średnica dochodzi do kilku centymetrów. Jak usunąć aftę?

Co prowadzi do powstawania aft?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyny powstania aft mogą być różne. Bardzo istotne znaczenie ma przede wszystkim higiena jamy ustnej. Należy mieć świadomość, że powstawaniu owrzodzeń i nadżerek sprzyjają choroby dziąseł, nieleczona próchnica, kamień nazębny. Warto wiedzieć, że afty mogą pojawić się także w wyniku urazów mechanicznych. Doskonałymi przykładami mogą być: noszenie nieprawidłowo dobranej protezy, nieostrożne szczotkowanie zębów. Ponadto przyczyną powstania nadżerek i owrzodzeń może być obniżenie odporności związane z przebytą chorobą, silnym stresem czy zażywanie antybiotyków. Jak usunąć aftę?

Jak pozbyć się afty w jeden dzień?

W przypadku wystąpienia aft rekomendowana jest suplementacja kwasu foliowego, witaminy B12 oraz żelaza. Ponadto w celu złagodzenia objawów można zastosować żele, które zawierają w swoim składzie benzokainę. W najprostszym możliwym ujęciu jest to substancja działająca przeciwbólowo. Żel wystarczy nałożyć w małej ilości na aftę oraz pozostawić do wchłonięcia.

Oczywiście wspomniany proces można powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Zalecane jest również zminimalizowanie ryzyka podrażnienia miejsca zajętego chorobowo czynnikami mechanicznymi oraz termicznymi. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowane zmniejszenie spożywania ostrych potraw i gorących płynów. Kolejnym świetnym sposobem pozwalającym na zmniejszenie długości czasu utrzymywania się omawianych aft będzie płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami, które zawierają w składzie mieszanki ziołowe. Jak usunąć aftę?

Domowe sposoby na afty

Warto pić szałwię lekarską. Wspomniane zioła wykazują się działaniem przeciwzapalnym. Pozwalają zmniejszyć intensywność stanu zapalnego w obrębie afty. Należy mieć świadomość, że szałwia może być stosowana w formie preparatów do przecierania zmiany lub w formie płukanek jamy ustnej. Doskonałym rozwiązaniem może być także wąkrota azjatycka. W najprostszym możliwym ujęciu przyspiesza proces gojenia, a także wspomaga regenerację tkanek. Nie można zapomnieć, że wykazuje się także właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że gojąco na afty działa także rumianek pospolity. Jest on obecnie dostępny w preparatach, które zawierają alkohol. Jak wiadomo, afty mogą być nie tylko bolesne, ale również sprawiać ogromny dyskomfort. Zastosowanie olejku goździkowego może efektywnie złagodzić ból występujący w jamie ustnej.

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów leczenia aft jest regularne płukanie jamy ustnej różnymi ziołowymi naparami. Wystarczy wymieszać od 4 do 5 kropli wspomnianego olejku z oliwą z oliwek, a następnie nasączyć wacik. Ostatnim etapem będzie przyłożenie go do bolącego miejsca.