Suplementy na mocne zęby

Każdy chciałby zachować zdrowe i piękne zęby do późnych lat starości. Nie jest prawdą, że trzeba je stracić w podeszłym wieku. Kluczowe będzie jednak to, aby właściwie o nie dbać i to już od najmłodszych lat. Stałe zęby już nie odrosną, pozostaje więc ich leczenie lub ekstrakcja. Można oczywiście wstawić implanty, ale nie będzie to już w tym samym, co naturalne zęby i wiąże się to również z wysokimi kosztami. Pora poznać najlepsze suplementy na mocne zęby.

Suplementy na mocne zęby

W aptekach są gotowe preparaty, czyli suplementy na mocne zęby, które zawierają rozmaite witaminy i minerały stojące na straży zdrowego uzębienia. Budulcem dla zębów jest oczywiście wapń. Chroni on przed próchnicą, kruchością i łamliwością zębów. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Bardzo ważny jest także fosfor, którego nie może zabraknąć, jeśli mają poprawnie przebiegać procesy mineralizacji zębów. Godne polecenia są suplementy na mocne zęby z witaminą D, która ma ogromny wpływ na ich kondycję, stymuluje ich rozwój. Z kolei magnez czuwa nad optymalną gęstością zębów, chroni przed rozwojem próchnicy. Przeciwdziała również kruchości zębów. Niezwykle ważne jest także codzienna dawka witaminy C, które ma właściwości przeciwbakteryjne. Chroni przed rozwojem chorób przyzębia. Bardzo istotne są także witaminy z grupy B i witamina A.

Dieta dla zdrowych zębów

Naturalne produkty spożywcze, które obfitują w składniki odżywcze, to najlepsze suplementy na mocne zęby. Witaminy i minerały z jedzenia odznaczają się wysoką przyswajalnością. Jeśli jednak ktoś opiera swoją dietę na żywności wysoko przetworzonej, to niestety może spodziewać się niedoborów żywieniowych, co oczywiście wpłynie negatywnie na stan zębów. Bardzo ważna jest to, aby w diecie znajdowały się surowe warzywa i owoce które są bogate witaminy i minerały oraz szereg cennych fitozwiązków. Można również spożywać je w formie soków wyciskanych na świeżo, co stanowi solidną dawkę składników odżywczych. Godne polecenia są surowe warzywa korzeniowe typu marchewka, które dodatkowo oczyszczają powierzchnię zębów z osadu i płytki nazębnej. W diecie nie może zabraknąć ryb, które mają mnóstwo kwasów tłuszczowych, szczególnie z grupy omega-3 i pełnowartościowego białka. Na mocne zęby dobry będzie również nabiał w postaci serów, jogurtów naturalnych, maślanki i kefiru

Co najbardziej niszczy zęby?

Na zęby destruktywnie działają kwasy, dlatego po spożyciu kwaśnych pokarmów należy od razu wypłukać jamę ustną. Ma to na celu zneutralizowanie kwaśnego odczynu. Wrogiem zębów jest cukier, który stanowi idealną pożywkę dla bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy. Należy wystrzegać się słodyczy, słodkich i gazowanych napojów. Kawa również ma kwaśny odczyn i prowadzi do powstawania nieestetycznych przebarwień. Zęby mogą niszczyć chipsy przez ogromną zawartość skrobi rozkładającej się w ślinie na cukry. Resztki pokarmowe mają tendencję do zalegania w szczelinach zębów. Osoby palące papierosy niestety nie mogą pochwalić się zdrowym ani ładnym uzębieniem. Palenie przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego i sprzyja rozwojowi zapalenia przyzębia.