Proteza na teleskopach na uzębieniu resztkowym

Proteza teleskopowa to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia jej zdejmowanie. Polega to na tym, że na istniejących resztkach zębowych lub implantach osadza się czapeczki, które wykonane są z metalu szlachetnego. Można na nich teleskopowo oprzeć wyjmowane uzupełnienia protetyczne, które mają licowany most i siodło, które jest z tworzywa sztucznego.

Na czym polega proteza teleskopowa?

Proteza na teleskopach na uzębieniu resztkowym działa dzięki systemowi podwójnych koron. Podstawę tego systemu stanowi korona wewnętrzna. Trzeba ja przymocować do resztek uzębienia, a na ich powierzchni osadza się ruchomą, drugą część, koronę zewnętrzną. Ukryta jest ona w protezie lub na moście. Głównym elementem konstrukcji jest korona teleskopowa, wewnętrzna i zewnętrzna. korona wewnętrzna wykonana jest z metalu i z cerkonu. Natomiast korona zewnętrzna jest łącznikiem z zębem filarowym i zbudowana jest także z metalu, ale pokryta jest kompozytem albo porcelaną. Jeśli chodzi o kształt to ściany obydwu koron są równoległe. Dzięki temu protezy te bardzo dobrze przylegają do jamy ustnej.
Korony teleskopowe dzielą się między sobą ze względu na kształt. Są to korony cylindryczne, stożkowe. Cylindryczne są koronami, których ścianki są idealnie gładkie, natomiast stożkowe mają ściany lekko zbieżne. Pierwsze uzyskują retencję w wyniku zaklinowania, a drugie w wyniku tarcia.

Proteza na teleskopach

Proteza na teleskopach na uzębieniu resztkowym uzupełnia braki zębowe. Protezy te mają liczne zalety. Są całkowicie nieruchome i nie pokrywają całego podniebienia, nie widać też metalowych klamer, Jest ona całkowicie niewidoczna, bardzo łatwo ją utrzymać w czystości. Wygląda bardzo estetycznie i naturalne. Protezy te usprawniają aparat żucia, można w nich bez problemu jeść. Nie ma tu też ryzyka, że proteza ta się przesunie, albo wypadnie w trakcie spożywania pokarmów.
Protezy teleskopowe stosuje się przede wszystkim u ludzi, którzy mają zdiagnozowaną paradontozę. Dzięki nim możliwe jest podtrzymanie rozchwianych zębów. Zalecane są także dla tych pacjentów, którzy zakładają protezy po raz pierwszy, nie mają bocznych zębów, a przednie starte. Proteza na teleskopach na uzębieniu resztkowym to idealne wyjście dla każdego, kto regularnie dba o higienę jamy ustnej i będzie pamiętał o wizytach kontrolnych.
Do niewątpliwych zalet protez tego typu należy fakt, że można ją rozszerzyć, jeśli wypadną kolejne zęby. Pacjent szybciej przyzwyczaja się do tej protezy, ma ona dłuższą żywotność niż tradycyjna. Łatwo dbać tu o higienę. Zapewnia ona także estetyczny naturalny wygląd.

Ile kosztuje proteza na teleskopach?

Proteza teleskopowa, która wykorzystuje dwa rodzaje koron, kosztuje od 2500 zł. Dokładna cena może się różnic w gabinetach stomatologicznych. Wszystko zależy od tego gdzie i kto będzie wykonywał zabieg. Chociaż cena nie jest niska to warto zainwestować w porządną protezę, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. Dzięki tej protezie zyskuje się pewność siebie, nie rzuca się w oczy, tylko dyskretnie podtrzymuje zęby.