Co to jest licówka kompozytowa?

Stomatologia estetyczna cieszy się ogromnym uznaniem wśród osób marzących o pięknym uśmiechu. Działania podejmowane w jej zakresie obejmują korekcję wad zgryzu, dopasowanie kształtu poszczególnych zębów oraz ich wybielenie. Dzięki wykorzystaniu specjalnych nakładek dentystycznych istnieje możliwość uzyskania satysfakcjonującego efektu wizualnego, który spełnia oczekiwania pacjenta. Co to jest licówka kompozytowa?

Licówka kompozytowa – co to jest?

Założenie licówek zaliczane jest do podstawowych metod postępowania w stomatologii estetycznej. Wykazują one szerokie zróżnicowanie wynikające z rodzaju użytego materiału, który warunkuje specyficzne właściwości nakładek. Płytki kompozytowe służą do szybkiego i małoinwazyjnego zabezpieczenia powierzchni szkliwa, a ich wykorzystanie pozwala na zamaskowanie niedoskonałości uzębienia. Wykonane z odpowiednią starannością przynoszą znakomite efekty wizualne w postaci natychmiastowej poprawy wyglądu.

Co to jest licówka kompozytowa i kiedy można ją założyć? Płytki nakładane na powierzchnię szkliwa stanowią pomocne narzędzie w walce z nieestetycznymi przebarwieniami, gwarantując jednocześnie piękny uśmiech. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów, u których wybielanie przy pomocy innych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Ponadto licówki kompozytowe umożliwiają precyzyjną korektę kształtu zębów, a także zmniejszenie widocznych przerw między siekaczami.

Na czym polega założenie licówki kompozytowej?

Założenie licówek kompozytowych odbywa się pod okiem specjalisty, przez co wymaga wizyty w gabinecie dentystycznym. Przed przystąpieniem do wykonania płytek konieczne jest dokładne oczyszczenie i osuszenie szkliwa. Kolejny etap postępowania polega na określeniu oczekiwanych rezultatów przez dobranie koloru oraz sprecyzowanie docelowego kształtu zęba. Licówki kompozytowe formowane są przez nakładanie kolejnych warstw materiału – takie postępowanie gwarantuje ścisłą kontrolę nad całym procesem. W niektórych przypadkach istotne może być również oszlifowanie lub spiłowanie fragmentu zęba, co przekłada się na trwałość wykonanego połączenia.

Założenie licówek kompozytowych wiąże się z dłuższą wizytą u stomatologa. Czas trwania całej procedury uzależniony jest od ilości wykonywanych nakładek, wielkości zaopatrywanych ubytków oraz doświadczenia specjalisty. Ze względu na wieloetapowość podejmowanych działań warto zarezerwować sobie 2-3 godziny, w czasie których możliwe będzie dokładne odzwierciedlenie oczekiwań pacjenta. Dodatkowo płytki kompozytowe nie wymagają wcześniejszego przygotowania przez protetyka i wykonywane są w trakcie jednej wizyty.

Licówki kompozytowe na zęby – czy warto je stosować

Rosnąca popularność płytek nakładanych na powierzchnię szkliwa sprawia, że coraz więcej osób myśli o poprawie swojego uśmiechu. Co to jest licówka kompozytowa? Jakie efekty przynosi jej założenie? Wśród niewątpliwych zalet stosowania powyższych nakładek wyróżnić można szybką korekcję kształtu zębów oraz skuteczne zakrycie nieestetycznych przebarwień. Efekty przeprowadzonej procedury widoczne są już po jednorazowej wizycie u specjalisty. Ponadto licówki kompozytowe wiążą się ze znacznie niższymi wydatkami w porównaniu do swoich porcelanowych lub ceramicznych odpowiedników. Ze względu na mniejszą trwałość materiału mogą one jednak wymagać poprawy już po kilku latach od założenia.