Białe przebarwienia na zębach stałych

Dentysta to lekarz zajmujący się leczeniem zębów. Podstawowych zasad higieny jamy ustnej każdy uczy się od dziecka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko leczenie zębów, ale również zapobieganie powstawaniu chorób uzębienia jest ważne. Należy korzystać z usług renomowanych dentystów, którzy mają duże doświadczenie oraz cieszą się dobrą opinią wśród pacjentów. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób usunąć białe przebarwienia na zębach oraz jak im zapobiegać.

Jak usunąć białe przebarwienia na zębach?

Istnieje wiele sposobów na usunięcie białych przebarwień na zębach stałych. Wybór odpowiedniej procedury zależy od stopnia zaawansowania stanu zdrowia pacjenta. Pierwszą możliwością leczenia białych przebarwień na zębach jest mikroabrazja. Jest to zabieg polegający na bardzo delikatnym usunięciu cienkiej warstwy szkliwa powierzchniowego. Poprawia to wygląd i estetykę zębów. Wielu dentystów zaleca również połączenie tej metody z zabiegiem wybielania zębów, aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt. Kolejnym rozwiązaniem na białe przebarwienia na zębach stałych jest właśnie wybielanie. Aby uzyskać zdrowy i bezpieczny efekt tej metody, zaleca się albo zabieg wybielania w gabinecie, albo zestaw do wybielania w domu pod nadzorem dentysty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dobór metody oraz czas jej trwania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentów oraz obowiązkowo skonsultowany z lekarzem. Na rynku stacjonarnym i internetowym dostępne są również produkty do wybielania zębów bez recepty oraz wybielające pasty do zębów. Jednak w tym przypadku na efekty będzie trzeba poczekać o wiele dłużej i mogą nie być one aż tak widoczne.
Ostatnim przykładem leczenia białych przebarwień na zębach jest założenie licówek porcelanowych. Jest to idealna opcja dla osób, które mają znaczne przebarwienia, których nie da się wyeliminować samym wybielaniem. Licówki są wykonane na zamówienie z cienkich warstw materiału ceramicznego. Przykleja się je do przedniej części zębów. Warto wiedzieć, że przed założeniem licówki konieczne jest odpowiednie przygotowanie zęba. Oczywiście wymaga to konsultacji dentystycznej. Nie wolno tego robić samodzielnie.

Możliwe przyczyny białych plamek na zębach

Najczęstszą przyczyną białych plamek na szkliwie jest nadmiar lub niedobór fluoru bądź też wapnia. Warto wiedzieć, że brak balansu tych dwóch pierwiastków w organizmie negatywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale także na stan zębów.

Zapobieganie powstawaniu białych plamek

Zapobieganie powstawaniu białych plamek na zębach powinno się zacząć już w dzieciństwie. Warto zabrać dziecko do dentysty od razu, gdy pojawiać zaczną się pierwsze zęby, aby od małego wdrażać odpowiednią pielęgnację zębów oraz regularnie uczęszczać na wizyty stomatologiczne.
Z pewnością brak palenia papierosów pozytywnie wpływa na zęby i pozwala uniknąć wielu schorzeń. Jeśli woda z kranu w twoim domu jest fluorowana (większość wód jest) to należy sprawdzić poziom jej fluoru i przedyskutować ze swoim dentystą potrzebę stosowania suplementów fluorkowych. Warto również mieć na uwadze, że woda butelkowana, formuły, napoje i wiele produktów spożywczych mogą również zawierać fluor.