Okluzja – leczenie

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim zagrożeniem dla zębów jest próchnica, kamień nazębny czy też nawet choroba przyzębia. Jak się jednak okazuje, na tym zagrożenia i problemy z zębami się nie kończą. Inną bardzo często diagnozowaną przypadłością jest okluzja. Czym jest ta choroba, a także jakie są jej objawy i przyczyny? Okluzja leczenie — co warto wiedzieć?

Przyczyn i objawy okluzji

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wygląda leczenie okluzji, w pierwszej kolejności dowiedzieć się oczywiście powinien, czym ta przypadłość tak w ogóle jest i z jakiego powodu powstaje.
Okluzja to po prostu nieprawidłowy kontakt zębów. Jeśli występować będzie ich niedopasowanie powstawać może dysharmonia mięśni do stawu skroniowo-żuchwowego. Zmiany te powodować będą powstawanie ubytków klinowych zębów, a często także recesje lub nawet odsłonięcia korzenia zębowego, czego skutkiem może być utrata zęba.
Jakie są przyczyny powstawania takiego zjawiska? Jak się okazuje, powodów może być wiele, lecz najczęściej wymienia się tu wadę zgryzu, źle wykonane wypełnienie zęba czy też liczne nieprawidłowe nawyki, takie jak długie ssanie palca w dzieciństwie lub też ssanie końcówki długopisu, lub ołówka.
W jaki sposób najlepiej można rozpocząć, że ma się taki problem? Do najczęstszych objawów zaliczają się przede wszystkim napięcia mięśni żuchwy, lecz oprócz tego wyczuwalne staje się przemieszczanie i ruchomość zębów oraz częste migreny i przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym. Okluzja leczenie i diagnozowanie — jak preprowadzać poszczególne czynności?

Jak diagnozować okluzję?

Podstawową kwestią w zakresie leczenia okluzji jest oczywiście to aby odpowiednio wcześnie poprawnie zinterpretować jej objawy. Z tego powodu powinno się zwracać uwagę na nawet najmniejsze detale, nawet jeśli nie wydają się one istotne. Często wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu z częstymi migrenami, aby udało się odpowiednio wcześnie dokonać diagnozy tej przypadłości.
Jeśli już jednak trafimy do stomatologa, to z całą pewnością przeprowadzi on kilku badań, aby poprawnie zdiagnozować problem. Przede wszystkim zostanie przeprowadzony wnikliwy wywiad lekarski, a następnie pacjent zostanie poddany badaniom radiologicznym. Często wykonywane są badania USG stawów skroniowo-żuchwowych oraz pobrany zostanie odcisk zębów.

Jak wygląda leczenie choroby okluzyjnej?

Okluzja leczenie — czy można szybko i skutecznie rozwiązać ten problem? Jak się okazuje, współczesna medycyna zna wiele różnych metod leczenia tej przykrej przypadłości. Co więc można konkretnie zastosować, aby się jej pozbyć?
Najczęściej stosowaną metodą jest kształtowanie zębów poprzez ich profilowanie. Możliwe jest także wykonanie ich nadbudowy lub zastosowanie nowego wypełnienia.
Inną ciekawą metodą leczenia okluzji jest szyna okluzyjna. Jest to specjalna forma wykonana z tworzywa sztucznego, która zakładana jest przez pacjenta na zęby na noc. Często spotkać się można z modelami, które należy nosić przez cały dzień. Celem w tym wypadku jest rozluźnienie mięśni żuchwy, co skutkuje ograniczeniem pocierania zębami oraz zmniejszeniem migren.