Czy wszystkie zęby mleczne wypadają?

Zęby są niezwykle ważnym elementem ludzkiego ciała. Nie tylko pozwalają wygodnie żuć i rozrywać pokarm, lecz przede wszystkim wpływają na ładny wygląd twarzy. Jeśli nie dba się odpowiednio o swoje zęby, ich zły stan może nawet rzutować na zdrowie całego organizmu. Jak się jednak okazuje, człowiek w ciągu swojego życia ma nie jeden, lecz aż dwa komplety zębów. Tym w pierwszym są oczywiście mleczaki. Często wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy wszystkie zęby mleczne wypadają i kiedy to następuje.

Ile zębów mlecznych wypada?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy wszystkie zęby mleczne wypadają, warto się najpierw nieco o tym zjawisku więcej dowiedzieć. Czym zatem są zęby mleczne, ile się ich ma w dzieciństwie, a także, dlaczego dochodzi do ich wypadania?
Każdy człowiek na początku swojego życia ma 20 zębów mlecznych. obecne są one po równo na żuchwie, jak i na szczęce. Ich budowa jest praktycznie identyczna z zębami stałymi, czyli również posiadają szkliwo, są silnie unerwione, a także narażone na działanie próchnicy. Co ciekawe na zębach mlecznych doskonale widoczna jest tzw. linia porodowa. Jest to granica widoczna na szkliwie, która oznacza część zęba powstałą przed porodem oraz tą już po nim.

Które zęby mleczne wypadają?

Na zęby mleczne cały czas oddziałuje nacisk w postaci wyrastających zębów stałych. Powoduje to, że z biegiem czasu mleczaki wypadają i zastępowane są zębami, które pozostaną z człowiekiem już do końca życia.
W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, czy wszystkie zęby mleczne wypadają? Jak się okazuje tak, każdy z nich zostaje w naturalnym procesie wymiany zębów usunięty i zastępuje go ząb stały.
Rzecz jasna może się zdarzyć atak sytuacja, że z różnych powodów ząb mleczny nie wypadnie i obok niego zacznie rosnąć ząb stały. W takiej sytuacji należy czym prędzej udać się do stomatologa, ponieważ takie zjawisko rodzić będzie wiele problemów na późniejszym etapie życia dziecka, przykładowo z powstawaniem nieprawidłowego zgryzu.
Czy zęby mleczne wypadają jednocześnie? Oczywiście nie, a ten proces nie jest ograniczony nawet do jednego roku. Jak się bowiem okazuje, poszczególne zęby mogą wypadać na przestrzeni wielu lat. Proces ten zaczyna się w wieku 6 roku życia od dolnych i górnych siekaczy, a zakończyć się może nawet w wieku 12 lat na górnych kłach.

Jak rozpoznać czy ząb jest stały, czy mleczny?

Jak więc widać, wymiana zębów mlecznych na stałe jest w pełni naturalnym, zachodzącym przez wiele lat procesem. Wiedzieć jednocześnie trzeba, że problemy z wypadaniem zębów mogą rodzić poważne komplikacje w jamie ustnej. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak rozpoznać ząb mleczny od stałego. Czym się one różnią?
Jak się okazuje, rozróżnienie mleczaków od zębów stałych jest stosunkowo proste. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że zęby mleczne są bardzo drobne i wyraźnie do siebie przylegają. Co więcej, charakteryzują się one zupełnie innym kolorem, który bardziej wpada w barwę niebieską niż porcelanowo białą, jak zęby stałe. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na wymienianą wcześniej linię porodową, obecną na zębach mlecznych, która nie jest widoczna na zębach stałych.