Próchnica początkowa u dzieci

Przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej trzeba liczyć się z tym, że dojdzie do powstania wielu patologicznych zmian. Może wystąpić między innymi próchnica początkowa u dzieci, która wiąże się z powstaniem nieestetycznych smug na zębach. Początkowo są one białe, ale z czasem zmieniają swoje zabarwienie. Ciemnieją, mogą być brązowe, a potem nawet czarne. Istotne będzie przeciwdziałanie próchnicy, ale jeśli już pojawiają się pierwsze objawy, to niezbędna stanie się wizyta u stomatologa.

Jak wygląda próchnica początkowa u dziecka?

Próchnica może pojawić się już na zębach mlecznych, są one szczególnie na to narażone. Oczywiście nie musi do tego dojść przy właściwej pielęgnacji jamy ustnej i odpowiedniej diecie. Za powstawanie próchnicy odpowiadają bakterie, których nie można się całkowicie pozbyć, ale jeśli otrzymują pożywkę w postaci resztek pokarmowych, to niestety dojdzie do ich nadmiernego namnażania. Idealne warunki do bytowania tworzą drobnoustrojom cukry, których nie brakuje w pokarmach. Znajdują się one nawet w syropach dla dzieci i cukierkach do ssania na gardło. Wystarczy wypić sok owocowy, aby w jamie ustnej znalazło się mnóstwo cukru. Bakterie próchnicotwórcze wytwarzają kwasy, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Jeśli dieta dziecka jest uboga w witaminy i minerały, to niestety ma to negatywny wpływ na uzębienie. Początki próchnicy można poznać po białych smugach i przebarwienia na zębach.

Kiedy pojawia się próchnica początkowa u dzieci?

Próchnica pojawia się już u małych dzieci. Trzeba pamiętać o tym, że na rozwój uzębienia wpływa tryb życia prowadzony przez ciężarną. Zęby mleczne będą osłabione, jeśli matka miała dietę ubogie w składniki pokarmowe. Warto też wiedzieć, że u dzieci karmionych piersią ryzyko wystąpienia próchnicy jest mniejsze niż w podawaniu mleka modyfikowanego. Problemem jest długotrwałe ssanie smoczka butelki, szczególnie zasypiania z nią. Jeśli resztki pokarmowe znajdują się przez długi czas w jamie ustnej dziecka, przede wszystkim w nocy, to niestety trzeba liczyć się z rozwojem próchnicy. Zęby mleczne są słabo zmineralizowane, łatwo o powstanie ubytków. Nieleczona próchnica prowadzi do wielu problemów, przedwczesnego wypadania mleczaków.

Próchnica początkowa u dziecka i co dalej? Jak ją leczyć?

Istotne jest unikanie pokarmów zawierających cukier. O higienę jamy ustnej trzeba dbać jeszcze przed pojawieniem się zębów. Pomaga przecieranie dziąseł wacikiem nasączonym wodą, aby w jamie ustnej nie było resztek pokarmowych. Potem można już używać specjalnej szczoteczki silikonowej, którą nakłada się na palce. Należy jak najwcześniej odzwyczaić dziecko od karmienia nocnego. Unikać trzeba także zasypiania przy butelce z pokarmem. O nauce picia z kubeczka i jedzenia łyżeczką warto pomyśleć już w przypadku półrocznego dziecka. Należy też kształtować nawyk codziennego mycia zębów przez co najmniej 2 minuty. Znaczenie ma także unikanie podjadania między posiłkami i regularne odwiedzanie stomatologa. Powstałe ubytki w szkliwie zostaną wypełnione. Próchnicę leczy się także przez lapisowanie zębów, fluoryzację.