Choroby przyzębia i dziąseł

Etiologia chorób przyzębia i dziąseł nie należy do skomplikowanych. Podstawową ich przyczyną jest obecność w jamie ustnej oraz kieszonkach przyzębnych szkodliwych bakterii, a zwłaszcza tych, które tworzą płytkę nazębną. Mowa tutaj między innymi o bakteriach gram-ujemnych. Choroby przyzebia i dziąseł to coraz powszechniejszy problem w obecnych czasach. Warto dowiedzieć się, jak z nim walczyć.

Choroby przyzębia i dziąseł – objawy

Choroby przyzebia i dziąseł to powszechny problem. Wiele osób zastanawia się, jakie są objawy takiego schorzenia. Okazuje się, że stan zapalny może się rozwinąć już po 3-4 dniach nieusuwania płytki. W takim przypadku dziąsła stają się pierwszym niepokojącym objawem stanu zapalnego tkanek. Pojawia się wtedy krwawienia w czasie mycia jamy ustnej bądź podczas badania stomatologicznego, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego. Często dziąsła stają się tkliwe, obrzęknięte, zaczerwienione, a także skłonne do krwawień podczas mycia oraz w czasie jedzenia. Objawem choroby przyzebia i dziąseł jest również nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno, a także niesmak oraz brzydki zapach z ust. Do tego dolicza się obniżenie szyjek zębowych oraz rozchwianie zębów.

Warto zaznaczyć, że pacjent na widok krwawiących dziąseł zaczyna słabiej czyścić zęby. Wielu osobom wydaje się, że zaprzestając czyszczenia, pozwoli się wygoić chorym dziąsłom. Okazuje się, że nic gorszego zrobić nie można. Jeżeli zęby będą myte słabiej, błędne koło się zamknie. Powstanie coraz grubsza płytka nazębna. Trzeba wiedzieć o tym, że toksyny bakteryjne drażnią dziąsło, z tego powodu krwawi ono jeszcze intensywniej. Choroby przyzebia i dziąseł to powszechny problem w obecnych czasach, który wymaga interwencji lekarskiej. Najlepiej udać się do renomowanej kliniki stomatologicznej celem dokładniejszej diagnostyki. Doświadczony dentysta powinien wyleczyć pacjenta z tego schorzenia.

Choroby przyzębia i dziąseł – przyczyny

Warto na samym początku stwierdzić, że zapalenie przyzębia rozwija się na bazie długotrwałego i nieleczonego zapalenia dziąseł. Mowa tutaj o procesie nieodwracalnym. Oprócz dziąseł, zmiany choroby obejmują także kość oraz więzadła zęba. Przyczyną chorób przyzębia jest między innymi bruksizm, wady zgryzu, nieprawidłowo wykonane wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne, a ponadto cukrzyca. Nie można też zapomnieć o zaburzeniach metabolicznych oraz mechanicznym uszkodzenia dziąseł, na przykład twardym jedzeniem bądź zbyt mocnym szorowaniem zębów. Innym powodem chorób przyzębia oraz dziąseł mogą być częste wymioty.

Oznaczają one nadmierną ilość kwasu w ustach, a to prowadzi do wytrawienia błony śluzowej, co jest bardzo groźne dla pacjenta, gdyż powstają głębokie wżery, a dziąsła stają się znacznie słabsze. Innym powodem pojawienia się chorób przyzębia oraz dziąseł mogą być leki podawane chorym na padaczkę. Do tego dolicza się blokery kanału wapniowego, czyli preparaty stosowane przy zwalczaniu chorób układu krążenia. Innym powodem chorób przyzębia oraz dziąseł może być antybiotykoterapia. W takim przypadku należy udać się do stomatologa.

Warto zaznaczyć, że choroba przyzębia dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku, u których mają wolny przebieg, ale też młodszych osób, nawet przed 28. rokiem życia. W takim przypadku mowa o postaci agresywnej, w której destrukcja tkanki kostnej może w ciągu 3 miesięcy sięgnąć 2 mm, co związane jest nierzadko z defektem układu odpornościowego pacjenta.

Choroby przyzębia i dziąseł – leczenie

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć choroby przyzebia i dziąseł. W przypadku, gdy dojdzie już do stanu zapalnego dziąseł, trzeba przede wszystkim udać się do dentysty, który na początku usunie kamień nadziąsłowy, podziąsłowy, a także usunie płytkę nazębną. Jeżeli pojawia się już zapalenie przydziąseł, na samym początku trzeba zastosować leczenie przeciwzapalne, które usunie przyczynę schorzenia. Następnym etapem są zabiegi naprawczoregeneracyjne dla uszkodzonych struktur przyzębia, które usuwają skutki schorzenia. Zalicza się do nich między innymi kiretaże, gingiwektomię, a także operacje płatowe. Wszystkie te zabiegi przeprowadza specjalista periodontolog. Bardzo istotne jest zapobieganie chorobom przyzębia.

Przede wszystkim trzeba regularnie odwiedzać lekarza stomatologa, a w razie objawów niepokojących wybrać się do periodontologa. Mowa tutaj o lekarzu, który zajmuje się chorobami przyzębia. Bardzo istotna jest też prawidłowa higiena jamy ustnej. Polega ona na zachowaniu dobrej techniki mycia zębów oraz stosowaniu nitek dentystycznych. Niestety wiele osób to zaniedbuje, co w przyszłości może powodować choroby przyzębia oraz dziąseł. Trzeba też wiedzieć, że konieczne są również zabiegi higienizacyjne przeprowadzane profesjonalnie we wszelakich gabinetach stomatologicznych. Do takich zabiegów zalicza się między innymi skaling oraz piaskowanie. Dostępne są w bardzo przystępnych cenach, jednak wiele w tej kwestii zależy od konkretnej kliniki stomatologicznych. W Polsce dobrych gabinetów dentystycznych jest bez liku.