Aparaty retencyjne na zęby

Leczenie ortodontyczne jest naprawdę bardzo długie, a przez to wymaga wielu poświeceń. Nic więc dziwnego, że gdy w końcu nadchodzi ten dzień, gdy z zębów zdejmowany jest aparat ortodontyczny, praktycznie wszyscy pacjenci przyjmują to z ogromną ulgą. Myślą oni, że czas leczenia dobiegł końca i wreszcie będzie można zacząć normalnie i wygodnie żyć. Jest to jednak duży błąd, ponieważ zęby po zdjęciu z nich aparatu w dalszym ciągu wymagają wielkiej uwagi. Nowy zgryz potrzebuje utrwalenia się, co może zająć chwilę czasu. W tym właśnie okresie zalecane są aparaty retencyjne na zęby. Czym one są, czy są tak samo drogie, jak prawdziwe aparaty, a co najważniejsze, jak długo trzeba je nosić?

Aparat retencyjny – czym jest i czy trzeba go nosić?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czym są aparaty retencyjne na zęby, w pierwszej kolejności zrozumieć trzeba to, na czym tak właściwie polega leczenie ortodontyczne. Jaki jest jego cel i z jakiego powodu jest to czas tak trudny dla wielu pacjentów?

W wyniku odziedziczonych genów, a często także braków w uzębieniu czy też innych poważnych przypadłości, zęby w jamie ustnej układają się w nieprawidłowej pozycji. Powstaje wtedy wada zgryzu, która nie tylko nie wygląda zbyt estetycznie i może zaburzać wygląd całej twarzy, lecz dodatkowo negatywnie będzie oddziaływać np. na naukę mówienia u dziecka, poprawne żucie pokarmów, czy też nawet może wpływać na szybsze zużywanie się zębów. Nic więc dziwnego, że wiele osób mających wadę zgryzu zastanawia się nad tym, jak mogą ją usunąć. Udając się do stomatologa z tym problemem, słyszą tylko jedną odpowiedź — aparat ortodontyczny. Jest to specjalny przyrząd, który zakładany jest na zęby i mocowany do nich przy pomocy zamków i łuków. Założenie aparatu wymaga wielkiej precyzji i dużego doświadczenia, ponieważ wywierać on będzie bardzo dokładnie dobraną siłę nacisku na zęby, aby stopniowo i bardzo powoli je przesuwać. W efekcie tego zęby układają się w prostej linii i uzyskują estetyczny wygląd. Wadą aparatu jest to, że należy go nosić na zębach dosłownie cały czas i nie można go nawet na chwile zdjąć. Nie byłoby to problemem, gdyby leczenie trwało kilka dni czy też nawet tygodni. Wiedzieć jednak trzeba, że czas spędzony z aparatem liczony jest w latach.

Retainery, bo tak właśnie fachowo nazywane są aparaty retencyjne na zęby, to specjalne nakładki, które używane są po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Zęby cały czas są niestabilne i mogą bardzo szybko powrócić do nieprawidłowej pozycji, pomimo wielu lat leczenia. Żeby ustabilizować je w jednym miejscu i zapobiec zniszczeniu efektów tak długiego noszenia aparatu, zalecane jest noszenie retainera, który je ustabilizuje.

Ile kosztuje aparat na zęby retencyjny?

Każdy doskonale wie, ogromną wadą noszenia aparatu ortodontycznego jest czas, który trzeba poświęcić na leczenie. Bywa i tak, że są to całe lata poświeceń i dyskomfortu. Oprócz jednak tego dużym minusem aparatów jest ich cena. Wszystko to zależy oczywiście od wybranego wcześniej modelu, lecz przyjmuje się, że koszt takiego leczenia może wynieść nawet około 5-6 tysięcy złotych.
Zasadne w takiej sytuacji jest pytanie, ile w takim razie kosztują aparat retencyjne na zęby. Czy jest to podoba suma, co w efekcie podwaja koszt wyleczenia niepoprawnego zgryzu? Jak się okazuje, jest to wydatek znacznie mniejszy niż klasycznego aparatu. Co więcej, często jest wliczany w ogólny koszt leczenia, więc pacjent nie jest tym wydatkiem w żadnym stopniu zaskakiwany. Przyjmuje się, że na ogół taki aparat kosztuje około 500 złotych. Jest to więc zaledwie 1/10 tego, co trzeba wydać na klasyczny aparat. A biorąc pod uwagę to, że jest to już właściwie ostatni etap leczenia i za kilka chwil będzie się miało zdrowe, poprawnie ułożone zęby, te kilkaset złotych nie robią na nikim praktycznie żadnego wrażenia.

Jak długo trzeba nosić retainer?

Głównym źródłem dyskomfortu związanego z naprawianiem nieprawidłowo ułożonych zębów jest czas, który aparat ortodontyczny musi spędzić w jamie ustnej. Rodzi to każdego dnia wiele problemów i frustracji. Nic więc dziwnego, że gdy tylko pacjenci dowiadują się, że w miejsce aparatu stałego muszą jeszcze przez pewien czas nosić aparat retencyjny, od razu zaczynają pytać, jak długo to potrwa. Czy czeka ich kolejne kilkanaście miesięcy z drugim aparatem?
Jak się okazuje, aparaty retencyjne na zęby nie muszą aż tak długiego czasu spędzać na zębach pacjenta. Przyjmuje się, że w większości przypadków należy je nosić około połowy czasu, który nosiło się klasyczny aparat.

Wiedzieć jednak trzeba, że jest to jedynie teoria, która nie zawsze musi być zgodna z rzeczywistością. Tak naprawdę zdarzają się przypadki, gdy pacjenci muszą nosić swoje aparaty retencyjne na zęby przez tak samo długi czas, jak te zwykle, a nawet dłużej. Znane są przypadki, gdy zęby pacjentów były tak niestabilne, że noszenie aparatu retencyjnego było obowiązkowe właściwie do końca życia. Są to jednak skrajne sytuacje, więc nie należy się nimi zniechęcać przed podjęciem decyzji o takim leczeniu.