Laser stomatologiczny – do czego służy?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się laser stomatologiczny do czego służy wyjaśnimy w tym artykule. Większość osób słyszała o wykorzystywaniu laserów w celach medycznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 1970 r. laser został pierwszy raz użyty w medycynie. Niecałe dziesięć lat później lasery stosowano do opracowywania miękkich tkanek.

Laser stomatologiczny – do czego służy?

Warto dodać, że pod koniec ubiegłego wieku pojawiły się specjalne lasery stomatologiczne. Od tego czasu systematycznie udoskonalane są te rozwiązania, a do tego mają coraz więcej zastosowań. Laserowe światło różni się od klasycznych promieni tym, że ma jedną długość fali. Można również dodać, że jest to monochromatyczne światło. Spójna fala świetlna o takich samych właściwościach jest cechą charakterystyczną lasera. Duża moc sprawia, że możliwa jest emisja koherentnej wiązki światła na duże odległości.

Laser stomatologiczny do czego służy zastanawia się wielu młodych pacjentów. Wiązka ulega rozproszeniu na końcu włókna, ponieważ zazwyczaj używa się końcówek wykonanych ze szklanych włókien. Można wyróżnić lasery diodowe oraz erbowe. Lasery erbowe stosowane w trakcie zabiegów na twardych tkankach, natomiast diodowe działają na tkankach miękkich. Szereg zalet sprawia, że w gabinetach i klinikach dentystycznych chętnie stosowany jest laser stomatologiczny do czego służy warto wiedzieć. Podczas zabiegu występuje mniejsze krwawienie i słabszy obrzęk, jeśli zabieg wykonywany jest na miękkich tkankach.

Korzyści z wykorzystania lasera

Warto również dodać, że użycie lasera minimalizuje ryzyko powstawania blizn. W ten sposób można uniknąć zakładania szwów. Trafnie wskazuje się, że laser ma działanie bakteriobójcze, więc nie trzeba używać silnych antybiotyków. Znacznie mniejszy ból w trakcie i po zabiegu jest także ogromną zaletą. Nie ulega wątpliwości, że podczas laserowych zabiegów na tkankach twardych dolegliwości bólowe są ograniczone. Do tego zdecydowanie mniejszy jest dyskomfort psychiczny pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, że lasery stomatologiczne mają również swoje wady. Dosyć ciężko jest określić zasięg preparacji tkanek twardych, ponieważ nie ma fizycznego kontaktu narzędzi stomatologicznych z tkankami. Trochę mniej precyzyjne może być cięcie laserowe, ale z różnymi ograniczeniami jest w stanie sobie poradzić doświadczony lekarz.

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych klinik stomatologicznych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Nie da się ukryć, że wysoka cena jest prawdopodobnie największą wadą zabiegów laserowych. Warto zaznaczyć, że do różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych chętnie wykorzystywane są lasery stomatologiczne. Umożliwiają precyzyjne wycinanie fragmentów tkanek, a także ablację. Wykorzystuje się lasery emitujące promieniowanie, które następnie jest przez hemoglobinę wchłaniane. Lasery diodowe wykorzystuje się przy takich zabiegach, jak nacinanie ropnia oraz odsłanianie implantów. Nie wszyscy mają świadomość, że w periodontologii też korzysta się z laseroterapii. Wykorzystuje się zarówno lasery do tkanek miękkich, jak i twardych. W endodoncji, czyli leczeniu kanałowych również powszechnie stosowane są lasery. Skuteczna eliminacja bakterii z kanałów korzeniowych jest ich głównym zadaniem.

Chirurgia stomatologiczno-laserowa

Laser zapewnia silniejsze działanie bakteriobójcze niż wszystkie dostępne na rynku środki chemiczne. Czasami lekarze w celu uzyskania maksimum skuteczności stosują jednoczesną dezynfekcję za pomocą środków chemicznych i lasera. Za szczególnie nieprzyjemne uważane jest przez pacjentów leczenie kanałowe. Warto zaznaczyć, że użycie lasera może znacząco skrócić czas rekonwalescencji i ograniczyć ból oraz dyskomfort związany z zabiegiem.

Można śmiało powiedzieć, że jest to metoda przyszłościowa, która pozwala wprowadzić nową, lepszą jakość do stomatologii. Laser stomatologiczny do czego służy wiedzą wszyscy doświadczeni stomatolodzy. Laser jest używany w przypadku grzybicy jamy ustnej, ponieważ unieszkodliwia grzyby oraz wirusy. Trzeba także dodać, że przy pomocy lasera dentysta może zlikwidować niepotrzebne resztki tkanek oraz materiały wypełniające, które pozostały po martwym zębie lub wcześniejszych zabiegach. Laser wykorzystywany jest także w leczeniu zakrzywionych kanałów. W endodoncji stosuje się przeważnie lasery argonowe, diodowe oraz jagowe. Niektórzy stomatolodzy wykorzystują również lasery CO2. Zabiegi biostymulacji laserowej stają się coraz bardziej powszechne i wtedy używa się promieniowania o niskiej mocy.

Przyspieszenie gojenia się ran poprzez dostarczanie niezbędnej energii tkankom jest celem zabiegu. Laser przyspiesza wchłanianie wysięków, a także poprawia metabolizm oraz ukrwienie. Dodatkowo działa przeciwbólowo, więc nie trzeba się o nic martwić. Choroby dziąseł można leczyć za pomocą biostymulacji laserowej. Diagnostykę próchnicy też można wykonywać przy użycia laserowego promieniowania. W początkowym stadium próchnicy jest to bardzo przydatne, ponieważ gołym okiem nie widać jeszcze zmian. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu wiesz, jak działa laser stomatologiczny do czego służy i jak go używać.