Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego. Warto podkreślić, że ten zabieg jest podstawą dbałości o higienę jamy ustnej. Kamień na zębach to zmineralizowana płytka nazębna, której nie można usunąć w domowych warunkach. Należy pamiętać, że nie tylko niedostateczna higiena jamy ustnej jest przyczyną pojawiania się kamienia nazębnego. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego.

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Na powierzchni zębów, które nie są myte regularnie pojawia się miękki osad. Taki osad można jeszcze usunąć przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznej. Sytuacja robi się poważna, gdy już dojdzie do mineralizacji, czyli stwardnienia osadu. Wtedy szczotkowanie już nie pomoże i potrzebna jest profesjonalna pomoc. Istnieją różne domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego, ale większość takich zabiegów znacząco osłabia strukturę szkliwa. Wizyta u stomatologa jest niezbędna przy długotrwałym odkładaniu się kamienia i powstaniu grubej warstwy. Tzw. skaling wykonuje się przy pomocy skalera ultradźwiękowego, który powoduje rozbicie płytki nazębnej. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania skalingu, wśród których można wymienić rozrusznik serca. Jeśli posiadasz taki rozrusznik, to powinieneś, jak najszybciej powiadomić o tym fakcie lekarza stomatologa. Temu zabiegowi nie mogą się poddać także osoby, które mają problemy z odklejaniem się siatkówki oka.

Czy warto usuwać kamień nazębny?

Z reguły zabieg piaskowania wykonuje się po skalingu, dzięki czemu możliwe jest dokładne usunięcie osadu z powierzchni zębów. Warto dbać o higienę jamy ustnej i zębów, ponieważ im mniej kamienia, tym mniej bolesne będzie usuwanie go. Skaling naddziąsłowy nie jest bolesny, a jedynie niekomfortowy. Zabieg skalingu może być bardziej dokuczliwy w przypadku recesji dziąsłowych oraz odsłoniętych szyjek zębowych. Na życzenie pacjenta mogą być oczywiście zastosowane środki znieczulające. U niektórych osób usuwanie kamienia nazębnego może wywołać tymczasową nadwrażliwość zębów. Zazwyczaj po kilku dniach powinny ustąpić takie dolegliwości. Koszt zabiegu usunięcia kamienia to 200-250 zł. Oczywiście trochę więcej trzeba będzie zapłacić za cały pakiet, czyli: skaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Co ile powinno się usuwać kamień nazębny?

Fluoryzacja to ostatni etap, który polega na nałożeniu preparatu wzmacniającego na oczyszczone wcześniej powierzchnie zębów. Kamień nazębny warto usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Obecność kamienia przede wszystkim przyspiesza rozwój próchnicy, a do tego powoduje krwawienie dziąseł. Jednocześnie zęby stają się jaśniejsze po dokładnie przeprowadzonym zabiegu oczyszczania. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że kamień nazębny może być przyczyną brzydkiego zapachu z ust. Należy usuwać go przynajmniej raz w roku, ale dentyści zalecają nawet to robić częściej. Oczyszczenie miejsc trudno dostępnych jest istotnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Właśnie dlatego koniecznie jest użycie specjalistycznych produktów, takich jak irygatory oraz szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu masz już wiedzę, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego.