Aparat ortodontyczny – wyciągi – rodzaje

Zapewne nie ma takich osób, które nie zwracają uwagi na uśmiech, a tym samym na zęby, które są wizytówką każdego człowieka, a więc powinny być proste i białe. Jednak wiele osób boryka się z różnymi wadami zgryzu, a tym samym mało się uśmiecha i przez wielu uważana jest za ponuraków. Bez problemu można jednak zaradzić temu i wybrać się na konsultację do ortodonty, który wskaże jaki aparat ortodontyczny wyciągi rodzaje warto zastosować u konkretnego pacjenta.

Wyciągi ortodontyczne – co to jest?

Większość osób zapewne wie, jak wygląda aparat, ale nie każdy pewnie słyszał o wyciągach ortodontycznych i nie zna powodów, dla których są one stosowane. Aparat ortodontyczny wyciągi rodzaje występują w wielu wersjach, ale zawsze są ze sobą spasowane, aby efekt leczenia był idealny. Wyciągi ortodontyczne są specjalnymi elastycznymi gumkami, które zahacza się o górną i dolną część aparatu, a warunkiem powodzenia ich stosowania jest regularna wymiana przeważnie trzy razy dziennie. Gumki te występują w różnych rozmiarach i wraz z ruchem zębów rozciągają się, a tym samym tracą właściwości i wówczas właśnie niezbędna jest wymiana.

Wyciągi ortodontyczne: rodzaje

Aparat ortodontyczny wyciągi rodzaje zależne są przede wszystkim od wady zgryzu, gdyż dzielą się one na takie, które stosuje się zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W przypadku pierwszych wyciągów można wyróżnić headgear i maskę twarzową Delaire’a, które stosuje się wyłącznie w trudniejszych przypadkach, gdy niezbędne jest cofnięcie lub wysunięcie szczęki. Standardowo używa się podczas leczenia u większości pacjentów elastyczne gumki, które wspomagają korektę wad zębów przy użyciu aparatu, przyspieszają cały proces i pozwalają osiągnąć idealny efekt. O rodzaju wyciągów, czasie ich noszenia oraz częstotliwości wymiany decyduje lekarz, który do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, a więc ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile czasu będą noszone wyciągi i kiedy aparat zostanie ściągnięty. Najważniejszą rolą pacjenta jest stosowanie się do zaleceń ortodonty, który chce osiągnąć najlepszy rezultat w najkrótszym możliwym czasie.

Wyciągi w aparacie – czy noszenie ich jest bolesne?

Niektóre osoby są bardzo wrażliwe nawet na najmniejszy ból i mogą one odczuwać dyskomfort podczas noszenia wyciągów w aparacie ortodontycznym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zęby zmieniają swoją pozycję, co dla wielu osób jest uciążliwe, drażniące i niekiedy też bolesne, jednak z czasem przemija lub człowiek się po prostu do tego przyzwyczaja. Czasami warto trochę pocierpieć, aby móc się szerzej i szczerze uśmiechać, a rezultat wymaże z pamięci te wszystkie dni i niedogodności, które są związane z noszeniem aparatu, zmianą wyciągów, a także z kosztami, które mogą trochę nadszarpnąć budżet. Należy pamiętać przy okazji leczenia ortodontycznego o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, gdyż resztki jedzenia osadzają się na zamkach i między gumkami, co wygląda nieestetycznie, ale też może prowadzić do próchnicy. Dostępne są specjalne szczoteczki i preparaty, dzięki którym higiena jamy ustnej jest łatwiejsza, ale co ważniejsze skuteczniejsza.