Sposób na opuchnięte dziąsła

Spuchnięte dziąsła sprawiają duży dyskomfort. Pacjent może mieć problemy z gryzieniem pokarmu czy spożywaniem napoi. Jaki sposób na opuchnięte dziąsła pomoże skutecznie i szybko pozbyć się dolegliwości?

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Osoby, które borykają się ze spuchniętymi dziąsłami powinny przyjrzeć się dokładnie higienie jamy ustnej. Bardzo często jej brak jest powodem dolegliwości.

Trzeba pamiętać, że niezbędne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale również używanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. Ważna jest również szczoteczka do zębów. Zbyt twarda będzie raniła dziąsła, które będą puchły.

Kolejną przyczyną spuchniętych dziąseł może być kamień nazębny. Jego usunięcie pomoże uporać się z problemem.

Opuchnięte dziąsła mogą pojawić się również w okresie dojrzewania. Zwiększona ilość hormonów często jest przyczyną powstania dolegliwości. Odpowiedzialne są za to takie hormony jak estrogeny, testosteron oraz progesteron.

Kobiety w ciąży również mogą zauważyć u siebie problemy z dziąsłami. Najczęściej nasilają się one w drugim bądź trzecim trymestrze. Ziarniak jest kolejną przyczyną opuchniętych dziąseł w trakcie trwania ciąży. Warto wiedzieć, że po porodzie znika on samoistnie.

Opuchnięte dziąsła mogą być również objawem takich chorób jak cukrzyca bądź choroby układu krążenia.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Osoby, które borykają się z puchnącymi dziąsłami, zawsze powinny w pierwszej kolejności udać się do lekarza stomatologa. Lekarz określi prawidłowy sposób walki z chorobą.

W przypadku, gdy przyczyną będzie nadmiar kamienia nazębnego jedyny sposób na opuchnięte dziąsła to pozbycie się go. Lekarz przeprowadzi skaling przy pomocy ultradźwiękowego skalera. Jest to zabieg bezbolesny chociaż pacjent może odczuwać dyskomfort. Jego długość jest uzależniona od ilości zgromadzonego kamienia.

Warto pamiętać, że zwlekanie z tym zabiegiem może skończyć się źle dla pacjenta. Kamień nazębny, który zagnieździ się już głębiej pod dziąsłami, należy usunąć poprzez kiretaż, czyli zabieg, który polega na czyszczeniu kieszonek dziąsłowych. Jest on znacznie mniej przyjemny niż skaling.

W skrajnych sytuacjach dentysta będzie zmuszony naciąć dziąsła, by usunąć kamień nazębny. Taki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła

Spuchnięte dziąsła są uciążliwym problemem. Chcąc sobie z nim poradzić, warto również wypróbować domowy sposób na opuchnięte dziąsła. Z pomocą przyjdą nam rodzime zioła, które powinny znajdować się w każdej domowej apteczce.

Warto wypróbować rumianek oraz szałwię. Są to zioła, które mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz ściągające. Wystarczy kupić zioła w aptece i zrobić napar. Po wystygnięciu należy płukać jamę ustną. Taka czynność powinna być powtarzana 3 razy dziennie.

Warto również pamiętać o aloesie. Jest to roślina, której właściwości nie można przecenić. Pomoże, gdy będziemy wcierali aloes w dziąsła. Jest to czynność, którą warto powtarzać kilka razy w ciągu dnia.