Szczoteczka soniczna od jakiego wieku jest zalecana?

Dzisiaj wielu rodziców decyduje się na kupno szczoteczki sonicznej dla swoich dzieci – elektryczna szczoteczka soniczna od jakiego wieku jest rekomendowana i jak wybrać najlepszą szczoteczkę dla malucha? Doradzamy!

Szczoteczka soniczna dla dzieci w wieku 0-3 lat oraz starszych – czy to dobry wybór?

Gdy chodzi o odpowiedź na pytanie – szczoteczka soniczna od jakiego wieku jest odpowiednia – warto widzieć, że można stosować ją już u niemowląt.

Dzieci mogą samodzielnie zacząć używać szczoteczki sonicznej wtedy, gdy mają odpowiednie zdolności manualne, czyli zazwyczaj w wieku 3 lub 4 lat, natomiast przed tym wiekiem rodzice powinni być odpowiedzialni za utrzymanie higieny jamy ustnej dziecka.

Ze względu na swoje działanie soniczne szczoteczki pozwalają na uzyskanie lepszych efektów mycia zębów, ponieważ wykonują one kilkanaście tysięcy lub więcej ruchów na minutę, dlatego są skuteczniejsze niż zwykła szczoteczka manualna w usuwaniu różnych zanieczyszczeń, a przy tym są delikatne dla dziąseł i zębów maluchów.

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci?

W sprzedaży znaleźć można wiele sonicznych szczoteczek to zębów, dlatego rodzice często zastanawiają się, jaką wybrać. Na co się zdecydować?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie szczoteczki dedykowanej specjalnie dla dzieci, ponieważ jest ona dopasowana do ich potrzeb – takie szczoteczki ma teraz w swojej ofercie kilku producentów.

Szczoteczki tego typu mogą być używane już u najmłodszych – są odpowiednio małe, wygodne w trzymaniu, a także wyposażone są w mniejsze główki z miękkim włosiem dopasowane do potrzeb dziecka, by czyszczenie zębów i dziąseł było delikatne i skuteczne.

Najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci – jaką wybrać?
Wybierając szczoteczkę soniczną dla dzieci, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Rozmiar i uchwyt szczoteczki

Warto zdecydować się na kupno szczoteczki niewielkiej, dedykowanej dla dzieci, z małym i ergonomicznym uchwytem, który jest łatwy do trzymania przez dziecko w trakcie mycia zębów, dodatkowym plusem będzie antypoślizgowa powłoka na rączce szczoteczki.

Miękkie włosie
Główka szczoteczki sonicznej dedykowanej dla dziecka powinna mieć miękkie włosie przeznaczone do delikatnego czyszczenia, ponieważ dziąsła i szkliwo zębów u dzieci są bardziej wrażliwe niż u dorosłych, a miękkie włosie rzadziej powoduje podrażnienia.

Praktyczne funkcje
Niektóre szczoteczki soniczne dla dzieci są wyposażone w praktyczne funkcje umożliwiające prostsze i skuteczniejsze mycie zębów, na przykład mogą być to liczniki – timery, czujniki nacisku albo podświetlane końcówki, które ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej.

Wymienne główki szczoteczki
Warto zdecydować się na zakup szczoteczki do zębów z wymiennymi główkami, które dopasowane będą do wieku dziecka – dla dzieci młodszych w wieku od 0 do 18 miesiąca polecane są małe główki z miękkim, delikatnym włosiem, natomiast dla dzieci starszych, powyżej 18 miesiąca życia, stosować można szczoteczki z większymi końcówkami.

Gdy zatem chodzi o kwestię, szczoteczka soniczna od jakiego wieku jest możliwa do używania u dzieci, warto wskazać, że można stosować ją już u niemowląt, oczywiście z odpowiednio dopasowaną końcówką i pod nadzorem rodziców. Wobec tego, wybierając szczoteczkę soniczną do zębów dla dziecka, można zapewnić mu skuteczną i bezpieczną higienę jamy ustnej!