Dentofobia – jak leczyć?

Należy mieć świadomość, że dentofobia jest w najprostszym możliwym ujęciu strachem przed wizytą u lekarza, a także leczeniem stomatologicznym. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to coraz częściej występujące zjawisko. Dentofobia jak leczyć?

Jak się uspokoić przed wizytą u dentysty?

Świetnym sposobem jest wypracowanie nawyku dentystycznego. Jak wiadomo, znacznie mniej stresująca będzie wizyta u dentysty, jeżeli jest ona stałą częścią kalendarza danej osoby. Rekomendowane jest odwiedzanie stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Warto wiedzieć, że brak snu może zwiększyć nerwowość. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być położenie się spać przed wizytą u dentysty wcześniej niż zwykle. Skuteczna będzie także rozmowa z dentystą o swoich obawach. Zalecane jest poinformowanie stomatologa, co dokładnie jest ich źródłem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rozmowa z dentystą może pomóc zdecydowanie lepiej zadbać o własny komfort. Dentofobia jak leczyć?

Dentofobia – leczenie

Należy mieć świadomość, że zwalczenie wielu lat narastającego lęku nie jest rzeczą szybką i prostą. Wymaga bowiem odpowiedniej współpracy stomatologa z danym pacjentem. Osoba zmagająca się z dentofobią musi w pierwszej kolejności zrozumieć, dlaczego tak istotne znaczenie ma leczenie stomatologiczne. Zadaniem lekarza jest przedstawienie w zrozumiały sposób negatywnych skutków, jakie niesie za sobą unikanie regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Oczywiście dentysta musi zrozumieć pacjenta. Nie jest zatem rekomendowane zmuszanie go do rzeczy, do których nie jest jeszcze gotowy. Dentofobia jak leczyć?

Przykładowo na pierwszej wizycie powinny być przeprowadzone tylko badania kontrolne. Lekarz może zdecydować się na wyleczenie niewielkiego ubytku. Złym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie planu leczenia od endodoncji czy też ekstrakcji. Zadaniem stomatologa jest także wytłumaczenie, co, kiedy i dlaczego chce zrobić. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że lęk wzmagać będzie niepewność tego, co dalej będzie się działo. Lekarz powinien nawiązać z pacjentem kontakt, a następnie bardzo dobrze zrozumieć jego obawy. Dentysta musi wiedzieć, czego określony pacjent boi się najbardziej. Należy mieć świadomość, że podłoże lęków każdej osoby będzie zupełnie inne. Z kolei pacjent powinien być szczery wobec swojego lekarza.

Dentofobia – skutki

Warto wiedzieć, że unikanie regularnych wizyt u stomatologa może doprowadzić do rozwinięcia się chorób dziąseł i przyzębia, próchnicy, czy innych poważnych infekcji jamy ustnej.

Godny uwagi jest fakt, że osoby, które zmagają się z dentofobią, przeważnie mają problem związany z nieświeżym oddechem, mimo że przestrzegają wszystkich domowych zasad higieny jamy ustnej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to spowodowane nie tylko nieusuwanym kamieniem nazębnym, ale również pogłębiającą się próchnicą. Z kolei nieleczona próchnica może przyczynić się do bardzo bolesnych stanów zapalnych.

Należy mieć świadomość, że zmiana wyglądu, a także stanu zębów może w konsekwencji doprowadzić do powstania kompleksów.