Pęknięte dziąsło przy ósemce – co robić?

Pęknięte dziąsło rodzi dyskomfort i prowadzić może do rozwinięcia się stanu zapalnego w jamie ustnej. Uszkodzenie dziąsła może być wynikiem urazu mechanicznego lub fizycznego czy też cieplnego i chemicznego. Trzeba pamiętać, że jama ustna jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia, dlatego trzeba o nią odpowiedni dbać, aby nie dochodziło do szkodliwych i groźnych urazów.

Jak powstają rozcięcia na dziąsłach?

Tkanki miękkie, które znajdują się w jamie ustnej, są bardzo delikatne, a co za tym idzie, są podatne na podrażnienia i różnego rodzaju uszkodzenia. Dziąsło może zostać uszkodzone nawet podczas działania bodźca o niewielkim natężeniu.

Pęknięte dziąsło przy ósemce może być wynikiem niewłaściwego szczotkowania zębów. Jeśli twarde włosie zostanie za mocno dociśnięte do dziąsła, wówczas może zostać ono rozcięte. Dziąsło może zostać rozcięte podczas nitkowania, które wykonywane jest w niewłaściwy sposób. Pęknięte dziąsło przy ósemce może być efektem spożywania pokarmów o ostrych krawędziach, np. chipsów, sucharów lub landrynek.
Uszkodzenia jamy ustnej mogą być spowodowane:

  • dużą ilością stresu,
  • chorobami zakaźnymi, np. krztusiec, ospa wietrzna lub odra,
  • chorobami układu krwionośnego, np. niedokrwistość oraz układu pokarmowego, np. celiakia,
  • zaburzeniami odporności,
  • chorobami nowotworowymi oraz chemioterapią,
  • cukrzycą oraz chorobą HIV,
  • niedoborem witamin, jakimi są witamina K, C, B12, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego,
  • różnego rodzaju alergiami,
  • urazów mechanicznych, jakie powstać mogą podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub protezą.

Zła kondycja dziąseł bardzo niekorzystnie wpływać może na zdrowie, ale także na samopoczucie i może prowadzić do ubytków w zębach.

Leczenie i gojenie ran na dziąsłach

Pęknięte dziąsło przy ósemce oraz innych zębach leczyć można przy użyciu płynu antyseptycznego lub wody z solą, którą wypłukać należy jamę ustną. W uśmierzeniu bólu pomogą środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Aby zatamować krwawienie użyć można tamponu z gazy, którym uciskamy pęknięte miejsce. W celu zmniejszenia krwawienia trzeba stosować zimne okłady żelowe lub z kostek lodu.
Jeżeli krwawienie nie ustaje, a rozcięcie ma więcej niż 13 mm, wówczas należy udać się na wizytę do stomatologa. Często rana goi się sama, ale zdarzają się przypadki, że trzeba założyć na nią szwy.

Co na pęknięte dziąsło?

Środkami, jakie można używać podczas leczenia pęknięć dziąseł są płukanki endodontyczne, które składają się z podchlorynu sodu o stężeniu od 0,5 do 5,25% oraz odczynie w granicach 10,7 a 12,2 pH. Podchloryn o stężeniu 1% działa bakteriobójczo na drobnoustroje, które występują w systemie korzeniowym.

Natomiast podchloryn sodu o stężeniu 5% rozpuszcza martwe tkanki znajdujące się w jamie ustnej. Do leczenia pęknięć na dziąsłach stosować można maści i żele o odpowiednim składzie, które działają przeciwzapalnie, ściągająco oraz przeciwbólowo, a także odkażająco i znieczulająco. Używać można także specjalną pastę do zębów na krwawiące i podrażnione dziąsła.