Czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby?

Warto wiedzieć, że część pacjentów, która rozpoczęła leczenie ortodontyczne, dostrzegła, że ich zęby stały się po pewnym czasie bardziej ruchome. Należy mieć świadomość, że pojawia się u nich nie tylko zdziwienie, ale również panika. Czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby?

Ruchome zęby – przyczyny

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zęby człowieka są połączone kośćmi żuchwy i szczęki. Przesunięcie zęba, a także ustawienie go we właściwym miejscu i pozycji będzie możliwe tylko wtedy, gdy dojdzie do poluzowania go w kości. Oczywiście pacjentom może wtedy wydawać się, że zęby poruszają się w dziąśle. Godny uwagi jest fakt, że w rzeczywistości dochodzi do tego w zupełnie innym miejscu.

Należy mieć świadomość, że zdecydowana większość osób nie sprawdza codziennie, czy zęby się ruszają. Ludzie zwracają uwagę dopiero wtedy, gdy dojdzie do uderzenia, urazu lub nadgryzienia np. twardszego jedzenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pacjentów w trakcie omawianego leczenia ortodontycznego. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że znacznie częściej sprawdzają oni swoje zęby. Dzięki temu są w stanie zauważyć ewentualne ruchomości części zębów. Część osób obawia się wtedy, że ząb może wypaść.

Czy po zdjęciu aparatu zęby się ruszają?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby. Oczywiście jest to jeden z efektów ubocznych leczenia ortodontycznego. Ortodonta powinien wcześniej dokładnie zapoznać daną osobę nie tylko z zasadami terapii, ale również jej przebiegiem i efektami ubocznymi. Należy mieć świadomość, że wśród działań niepożądanych występuje przejściowa ruchomość zębów.

Lekarze bardzo często nie zaliczają wspomnianej dolegliwości do efektów ubocznych. Warto wiedzieć, że bez ruchomości przemieszczenie się zębów byłoby niemożliwe. Celem terapii ortodontycznej jest bowiem działanie na zęby z określoną siłą, a także doprowadzenie do ich ruchomości. Dzięki temu możliwe jest ustawienie zębów na nowo we właściwy sposób. Oznacza to tym samym, że ruchomość zębów w trakcie leczenia ortodontycznego jest pewnego rodzaju koniecznością.

Skutki braku higieny w leczeniu ortodontycznym

Nieodpowiednia higiena może przyczynić się do powstania odwapnień czy próchnicy. Godny uwagi jest fakt, że najbardziej charakterystyczne będą białe plamy w kształcie półksiężyca. Przeważnie powstają one między zamkiem ortodontycznym a linią dziąsła. W trakcie leczenia ortodontycznego w przypadku ponad 70% osób dochodzi do skrócenia korzeni zębów o różnym nasileniu.

Należy mieć świadomość, że niedostateczna higiena jamy ustnej może doprowadzić do problemów z przyzębiem. Warto wiedzieć, że zakończone leczenie ortodontyczne nigdy nie będzie gwarantowało idealnie prostych zębów u pacjenta do końca życia. Osobom, które są zainteresowane utrzymaniem pozycji zębów, rekomendowane jest noszenie indywidualnie dobranych retejnerów według zaleceń ortodonty. Pacjenci po przeczytaniu tego artykułu nie będą zastanawiać się, czy podczas noszenia aparatu ruszają się zęby.