Przerwa między zębami – jak usunąć?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywają zęby. Są one istotne nie tylko z czysto praktycznego punktu wiedzenia, lecz również zdrowotnego, a co równie ważne estetycznego. To właśnie dlatego chcemy szybko naprawiać wszelki niedoskonałości na zębach w postaci np. przebarwień. Jak się jednak okazuje, zęby mogą nie tylko zmienić kolor czy też powstać mogą na nich ubytki, lecz można mieć również między nimi przerwie. Przerwa między zębami – jak usunąć i jakie są przyczyny jej powstawania.

Przyczyny powstawania diastemy

Diastema, bo tak fachowo nazywa się przerwa między zębami, to szpara, która pojawia się pomiędzy dwoma pierwszymi zębami, czyli siekaczami. Rzecz jasna szerokość przerwy może być różna i jeśli tylko nie przekracza 2 mm, specjaliści zalecają pozostawienie jej bez zmian. Problem jednak robi się w sytuacji, gdy jest ona większa, ponieważ znacznie zaburza wtedy estetykę całej linii zębów. Prowadzić to może do sytuacji, gdy osoba z diastemą będzie unikała wystąpień publicznych zabierania głosu, a nawet uśmiechania się, wstydząc się swoich zębów.
Przerwa między zębami – jak usunąć i dlaczego powstaje? Głównym powodem pojawiania się takiej przerwy pomiędzy zębami jest przerost wędzidełka górnej wargi. Często zdarza się również, że odpowiedzialne są za nią nieprawidłowo wykształcone siekacze czy też nadliczbowa ilość zębów.

Leczenie diastemy – jakie są metody jej usuwania?

Skoro już wiadomo, czym jest diastema i dlaczego powstaje, warto się teraz zastanowić nad tym, jak się jej pozbyć. Przerwa między zębami – jak usunąć, aby nie stanowiła problemu?
Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na usunięcie przerwy między zębami jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu w procesie leczenia zęby zostaną ustawione w odpowiednich dla siebie miejscach, eliminując dzięki temu przerwę.

Pamiętać jednak trzeba o tym, że jest to leczenie długotrwałe, które może zająć nawet kilka miesięcy, a także stosunkowo drogie.
Innego typu bardzo ciekawym rozwiązaniem eliminującym problem przerwy między zębami są licówki. Są to specjalne nakładki na zęby, które mocuje się na ich przedniej stronie. Dzięki temu udaje się zamaskować nie tylko ukruszenia zębów, lecz również diastemę. Licówki wykonane są z doskonałej jakości materiału, który jest nie do odróżnienia od zwykłego zęba.
Zdecydowanie najtańszym, lecz również nieprzynoszącym zbyt dobrych efektów sposobem na eliminowanie takich przerw są korygujące nakładki na zęby.

Diastema – wada czy zaleta

Diastema jest problemem, z którym każdego dnia walczą miliony ludzi. Jest to według nich powód do wstydu, a często nawet złości na swoje ciało. Jak się jednak okazuje, przerwa między zębami ze zawsze musi być wadą i defektem ciała. Pokazują to np. gwiazdy show-biznesu, które często z przerw między zębami zrobiły swój znak rozpoznawczy. Jak się bowiem okazuje, diastema może powodować, że dana osoba będzie wyróżniała się z tłumu. Jak więc widać, przypadłość tę możną przekuć na swoją korzyść. Warto o tym pomyśleć, ponieważ z medycznego punktu widzenia diastema nie jest w żadnym wypadku groźna.