Czy próchnicą można zarazić się przez całowanie?

Pocałunki są nieodłączną życia większości ludzi. Podczas nich wydziela się zwiększona ilość endorfin, które odpowiadają za samopoczucie, uczucie przyjemności, a także mają ogólnie pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pocałunki pozwalają rozładować stres i zmniejszyć napięcie. Niemniej jednak, pocałunki mogą być także niebezpieczne. Warto zastanowić się, czy próchnicą można się zarazić przez całowanie.

Co to jest próchnica?

Zanim uzyska się odpowiedź na pytanie, czy próchnicą można się zarazić przez całowanie, warto określić, czym w ogóle jest ta choroba. Badania wykazują, że próchnica jest dolegliwością, która rozwija się u większości ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie przywiązują szczególnej uwagi do higieny jamy ustnej. Jest to choroba, którą wywołuje kilka typów bakterii, bytujących w jamie ustnej. Tworzą one płytkę nazębną, która osiada na zębach w postaci żółtego osadu. Bakterie te mają tendencje do niebezpiecznego zmieniania pH jamy ustnej. Tworzą one kwaśne środowisko, które sprzyja rozwojowi próchnicy. Pierwszym sygnałem, który może wzbudzić niepokój, jest pojawiająca się na zębie biała plamka. Niestety, mało który pacjent zauważy chorobę w tak wczesnym stadium – zazwyczaj problem jest zauważalny dopiero wtedy, kiedy wymaga poważnego leczenia.

Czy przez pocałunek można zarazić się próchnicą?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy próchnicą można się zarazić przez całowanie. Otóż, odpowiedź jest jasna. Próchnica jest silnie zakaźną chorobą zębów, dlatego łatwo można zarazić się nią przez pocałunek. Bakterie ją wywołujące mogą przedostać się do jamy ustnej drugiej osoby wraz ze śliną, a także drobinkami jedzenia.

Próchnica jest chorobą, która może być niebezpieczna dla całego organizmu. Bakterie z zaniedbanej jamy ustnej łatwo mogą przedostać się do reszty organizmu, doprowadzając do zakażenia. Dlatego osoby, które boją się zarażenia próchnicą, powinny szczególnie przyłożyć uwagę do higieny jamy ustnej. Nie wolno zapominać o regularnym szczotkowaniu zębów, a także stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych.

Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi przez pocałunki?

Nie tylko głębokie, namiętne pocałunki mogą być niebezpieczne, ale także niewinne buziaki. Lekarze ostrzegają, że pocałunki mogą być odpowiedzialne za przenoszenie nie tylko próchnicy, ale także przeziębienia, grypy, a także opryszczki wargowej. Oczywiście, chorób, którymi można zarazić się przez pocałunek, jest o wiele więcej. Niektóre z nich mogą mieć naprawdę poważne powikłania. W tym miejscu trzeba jednak obalić krążący od dawna mit: zarażenie się wirusem HIV podczas pocałunku jest niemożliwe.

Warto więc wiedzieć, jak chronić się przed chorobami przenoszonymi przez pocałunki. Przede wszystkim, należy dbać o własną odporność. Jest ona kluczowa w przypadku zetknięcia z drobnoustrojami, które mogą wywołać chorobę. Dodatkowo warto zadbać o regularne szczepienia, a także unikać pocałunków z osobami, u których widoczne są już pierwsze objawy rozwijającej się choroby.