Uczucie suchości w jamie ustnej

Uczucie suchości w jamie ustnej jest spowodowane, w bardzo wielu przypadkach, znacznym zmniejszeniem wydzielania śliny. Może to być spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi lub zmianami zachodzącymi w śliniankach. Stres, a także skłonność do nadmiernego spożycia używek są najczęstszym tego powodem.

Objawy kserostomii

Objawy kserostomii to wynik uszkodzeń delikatnych tkanek i narządów jamy ustnej. Dochodzi do tego w momencie, kiedy nie są one chronione wystarczającą ilością śliny. Barierą ochronną dla błony śluzowej są:
– lizozym
– laktoferryna
– mieloperoksydaza
– peroksydaza
– IgA
– IgG
– IgM
Zmniejszona ilość śliny powoduje zbyt mały wyrzut tych substancji w celu ochrony błony śluzowej. Do najważniejszych objawów kserostomii zaliczamy:
– pieczenie języka
– zaburzenia odczuwania smaku
– trudności w przyjmowaniu i połykaniu posiłków
– skłonność do owrzodzeń błony śluzowej
– utrudniona mowa i związana z tym potrzeba ciągłego popijania wody
– kandydoza
– bardzo szybko postępująca próchnica
– suchość i zmiana zabarwienia błony śluzowej.

Suchość w jamie ustnej – przyczyny

Uczucie suchości w jamie ustnej może mieć szereg przyczyn. Przewlekłe stosowanie leków moczopędnych, przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych, hipotensyjnych, neuroleptycznych, pobudzających układ współczulny (efedryna, metamfetamina), rozszerzających oskrzela (salbutamol), przeciwlękowych (diazepam), cholinolitycznych. Do tej grupy należą także leki chemioterapeutyczne, narkotyczne leki przeciwbólowe oraz leki na nadczynność tarczycy. I te ostatnie, tworzą grupę substancji wpływających mocno na uczucie suchości w jamie ustnej. Do tej listy możemy dodać także leki na choroby ogólne, takie jak:
1. Cukrzyca
2. Choroby po odrzuceniu przeszczepu
3. Stany lękowe, depresja
4. Anemia
5. AIDS
6. Guzy kąta mostowo-móżdżkowego
7. Odwodnienie u ludzi starszych
8. Toczeń rumieniowaty
9. Grzybica jamy ustnej
10. Choroby alergiczne

Jak poradzić sobie z suchością w ustach?

Suchość w ustach może pojawić się poprzez odwodnienie, dlatego należy pić dużo wody w celu oczyszczeniu zębów i języka z bakterii, przy mniejszym wydzielaniu śliny. Dobrym sposobem jest także ssanie cukierków, aby pobudzić wydzielanie śliny. Warto jednak pamiętać, aby cukierki nie zawierały cukru, ze względu na próchnicę. Kserostomia dodatkowo tworzy środowisko dla tej dolegliwości zębów. Jeśli nie lubimy cukierków, dobrym rozwiązaniem będzie żucie gumy bez cukru. Suche powietrze w pomieszczeniach niestety sprzyja problemom jamy ustnej. Kładąc się spać powinniśmy używać nawilżacza powietrza. Palenie papierosów niewątpliwie szkodliwie działa na wydzielanie śliny. Warto więc rozważyć rzucenie tego nałogu, co przyniesie podwójny efekt. Bardzo popularne w higienie jamy ustnej płyny do płukania, odniosą swój zamierzony cel tylko w przypadku, kiedy nie będą zawierały alkoholu. Bardzo skuteczną metodą, na złagodzenie stanu suchości w jamie ustnej, jest używanie aerozoli. Można je nosić przy sobie, co jest dość praktycznym sposobem zwalczania problemu. Nie możemy zapomnieć także o stosowaniu suplementów witaminowych, co znacznie wpływa na poprawę stanu jamy ustnej.