Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć?

Kiedy boli nas głowa, wystarczy połknąć tabletkę, aby poczuć się lepiej. Gdy mamy zaczerwienione gardło, często pomoże zwykła płukanka. Jednak w przypadku zębów nie zawsze możemy poradzić sobie z danym w problemem. Jeśli nie udamy się w porę na wizytę do stomatologa, to szybko stracimy jeden lub kilka zębów. Co ciekawe, do takiego stanu doprowadzi nie tylko próchnica, ale również odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć taką bolesną dolegliwość, co jest jej przyczyną? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Skąd się biorą szyjki zębowe?

Okazuje się, że są one następstwem tak zwanej recesji. Mamy tutaj na myśli nic innego, jak cofanie się błony śluzowej dziąsła oraz przyzębia. W ten sposób odsłania się strefa, gdzie korona łączy się z samym korzeniem. Jakie się powody tego, że człowiek ma odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć taką przypadłość w warunkach domowych i czy jest to możliwe? Najpierw zajmiemy się pierwszą kwestią. Otóż czynnikami, która odpowiadają za owe problemy, są m.in.: zła higiena jamy ustnej, niewłaściwe odżywianie, wady zgryzu, palenie papierosów oraz stany zapalne dziąseł i tzw. awitaminoza (niedobór witamin w organizmie).

Pamiętajmy, że szyjka zębowa to miejsce niezwykle silnie unerwione i kompletnie niezabezpieczone. Jednak, jeśli dbamy o uzębienie i unikamy powyżej wymienionych czynności, to nie grozi nam owa dolegliwość – wtedy tkanka przyzębia dobrze osłania szyjki. Początkową oznaką, że dzieje się coś złego, jest kłujący ból w trakcie szczotkowania oraz jedzenia i picia słodkich, słonych, a także gorących i zimnych dań albo napojów. Z czasem pojawia się dodatkowo krwawienie dziąseł.

Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Przejdźmy zatem do najważniejszego zagadnienia: odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć. Pierwszym etapem, gdy jeszcze nie doszło do widoczny, poważnych zmian, okaże się po prostu codzienne szczotkowanie zębów, ich umiejętne nitkowanie oraz używanie specjalnych płynów do płukania. Kolejnym sposobem jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Jednak nie dokonamy tego sami w domu. Musimy koniecznie umówić się na wizytę do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, gdzie, za pomocą nowoczesnych narzędzi, dentysta zajmie się takim zabiegiem dość szybko i sprawnie. Ostatnim krokiem będzie natomiast leczenie ortodontyczne oraz ingerencja chirurgiczna.

Odsłonięte szyjki zębowe – domowe sposoby

Oczywiście, nie zawsze potrzebna będzie pomoc dentystyczna. Z odsłoniętymi szyjkami zębowymi możemy walczyć we własnej łazience. Wystarczy, co już było wyżej wspomniane, odpowiednia pielęgnacja, a więc regularne szczotkowanie. Nie wolno jednak zapomnieć, że do owej czynności, należy stosować zarówno odpowiednią szczoteczkę o miękkim włosiu, jak i pastę z fluorem, charakteryzującą się niewielkim współczynnikiem ścieralności i dobrymi właściwościami regenerującymi. Wówczas nie zaszkodzimy naszym dziąsłom. Co więcej, w celu pozbycia się opisywanego tutaj problemu, skuteczna okaże się również zmiana diety (musi być ona lekka, nie może drażnić zębów) oraz rzucenie palenia (co nie jest łatwym zadaniem).