Usuwanie przebarwień z zębów

Przebarwienia na zębach mogą pojawiać się w związku z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, wstępującymi chorobami ogólnoustrojowymi, stosowaną dietą czy nałogami. Powodują one dyskomfort pacjentów pojawiających się w gabinetach dentystycznych. Pacjenci ci zastanawiają się nad tym, na czym polega i czy możliwe jest usuwanie przebarwień z zębów.

Rodzaje plamek

Naturalny kolor zębów pacjentów wynika z zabarwienia zębiny oraz grubości szkliwa. Zębina ma bowiem kolor żółty, który może być widoczny pod dość cienką warstwą szkliwa. Co ważne, odcień zębów poszczególnych pacjentów może być nieco odmienny. Zęby mogą bowiem przyjmować kolor od białej po żółtobrunatną. Poza tym, na ich powierzchni mogą powstawać plamki, które uznawane są jako odstępstwo od normy. Plamki te mogą przyjmować różnorodne odcienie, które zależą od przyczyn danego problemu. Przyciemnienie koloru zębów może bowiem następować na skutek przyjmowania pokarmów bogatych w substancje barwiące.

Wśród tego rodzaju pożywienia wymienić można choćby: kawę, herbatę, czerwone wino, curry oraz owoce jagodowe. Poza tym, ciemnobrunatny nalot oraz żółte zabarwienie zębów może być wynikiem niekorzystnego oddziaływania na szkliwo zębów substancji smolistych zawartych w produktach tytoniowych. Plamy na zębach mogą mieć również związek z chorobami ogólnoustrojowymi. W tym przypadku niedoczynność tarczycy manifestuje się mlecznobiałym kolorem zębów, zaś nadczynność tarczycy wpływa na niebieskie zabarwienie zębów. Chorzy na porfirię narzekają na zęby w kolorze czerwonoszarym, u osób cierpiących na hiperbilirubinemię stają się one zielonkawe, zaś w przypadku fluorozy – białe lub brunatne. Nie można również zapominać o tym, że niektóre leki mogą powodować pojawianie się nieestetycznych plamek. Tak dzieje się w przypadku choćby antybiotyków powodujących powstawanie żółtych lub brązowych przebarwień, które są zlokalizowane głownie na granicy dziąseł. Silne oddziaływanie na kolor zębów wykazują również leki na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca oraz alergie.

Leczenie przebarwień na zębach

Usuwanie przebarwień z zębów może być wykonywane za pomocą metod domowych oraz profesjonalnych. Pacjenci mogą starać się usuwać zanieczyszczenia za pomocą ogólnodostępnych produktów zawracających w swoim składzie węgiel aktywny. Tego typu pasty powinny być jednak stosowane z rozwagą, ponieważ wykazują działanie ścierające. Poza tym, skuteczność domowych metod jest w wielu wypadkach ograniczona, a za ich pomocą nie można usuwać rozległych przebarwień. W tym przypadku warto zdecydować się na usuwanie przebarwień z zębów wykonywane w gabinecie dentystycznym. W pierwszej kolejności zalecane jest wówczas usuniecie zalegających zanieczyszczeń oraz płytki i kamienia nazębnego. W dalszej kolejności wykonuje się wybieranie nakładkowe lub laserowe. Poza tym, w niektórych wypadkach wskazane jest wykonanie licówek, które w szybki i znaczący sposób poprawią wygląd uzębienia pacjenta.

Higiena a przebarwienia zębów

Ważnym elementem profilaktyki zdrowia zębów jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Powinna być ona wykonywana z użyciem godnych polecenia produktów, w tym szczoteczki, nici oraz płynów dentystycznych. Za ich pomocą można ograniczyć ilość bakterii próchnicowych znajdujących się w jamie ustnej oraz ograniczyć degradację szkliwa i tworzenie się szpecących przebarwień.