Martwy ząb – wybielanie

Co zrobić w przypadku gdy mamy do czynienia z martwym zębem? Czy sprawa jest z góry przegrana, czy istnieją jednak może jakieś metody umożliwiające jego uratowanie i wybielenie? Z pewnością jest to dość trudna sytuacja. Stosowanie zabiegów wybielających w celu wybielenia martwego zęba działa dobrze u niektórych osób, podczas gdy u innych wyniki nie są już niestety tak pomyślne. Jakość wyniku faktycznie zależy od kroków proceduralnych podejmowanych podczas tego procesu, a także odpowiednio wybranej metody wybielania martwego zęba. W poniższym tekście zastanowimy się nad możliwymi rozwiązaniami tego problemu. Wskażemy też, że jeżeli chodzi o martwy ząb wybielanie może być dobrą alternatywą.

Czym jest martwy ząb?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że ząb staje się z dnia na dzień coraz bardziej bolesny, a na dodatek zaczyna gwałtownie zmieniać swój naturalny kolor? Może to być oznaka umierającego lub już martwego zęba.

Sama nazwa wskazuje jednocześnie, że tak naprawdę każdy ząb jest odrębnym żywym tworem w naszym organizmie. Zachodzą w nim procesy życiowe, a nerwy, naczynia krwionośne i tkanka łączna wewnątrz zęba utrzymują go przy życiu. Martwy ząb powstaje w momencie, gdy te tkanki są uszkodzone, a dopływ krwi do zęba zostaje utracony. Może być zarówno bolesny, jak i nie powodować żadnych objawów. Martwy lub obumierający ząb należy szybko leczyć, ponieważ może on łatwiej ulec zakażeniu i mieć negatywny wpływ na szczękę, dziąsła i inne zęby.

Co można zrobić z martwym zębem?

Tak naprawdę, czas ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. Zacznijmy jednak od tego, że „martwy ząb” nie zawsze jest trafnym terminem. Chociaż miazga mogła obumrzeć, zwykle ząb taki można uratować kanałem korzeniowym. Mowa tutaj oczywiście o wywołującym traumatyczne skojarzenia leczeniu kanałowym, często koniecznym niestety, gdy usilni zależy nam na ratowaniu zęba. Taka terapia endodontyczna polega na oczyszczeniu korony i korzeni zębowych z martwej miazgi. Konieczne jest także wyeliminowanie wszelkich zalegających w martwej strukturze drobnoustrojów poprzez dokładną dezynfekcję.

Możliwa jest wówczas odbudowa korony, ale czasami zmiany chorobowe są tak zaawansowane, ze nawet „kanałówka” nie pomoże. Wówczas jedynym rozsądnym wyjściem może okazać się usunięcie martwego zęba.

Martwy ząb wybielanie – przebieg zabiegów

Kiedy korzenie zęba obumierają, pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Jest to szczególnie dotkliwe i niekomfortowe, gdy ząb znajduje się w przedniej części jamy ustnej, gdzie jest przecież dobrze widoczny. Warto wówczas przemyśleć wybielenie martwego zęba i przywrócić zdrowy uśmiech.

Generalnie istnieje kilka podstawowych sposobów na wykonanie takiej procedury. Jeżeli chodzi o martwy ząb wybielanie uzależnione będzie od stopnia zniszczenia miazgi. Czasami można się ratować domowymi sposobami (np. szczotkowanie kurkumą), ale zazwyczaj to nie wystarczy. Wśród sposobów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym wyróżnić możemy wybielanie termokatalityczne i stopniowe.

W pierwszym przypadku używa się specjalnego wkładu na bazie nadtlenku wodoru, umieszczanego wewnątrz martwego zęba. Takie wypełnienia naświetla się lampą i cały proces powtarza się kilka razy. Z kolei wybielanie stopniowe polega na kilkukrotnej wymianie środka wybielającego. Zmiana barwy powinna wystąpić po kilku dniach i wówczas ząb zabezpiecza się wypełnieniem. Oczywiście aby podtrzymać uzyskany efekt, należy dbać o higienę zębów.