Robienie zębów pod narkozą

W niektórych przypadkach robienie zębów pod narkozą jest jedyną dostępną możliwością. Zdarza się, że nie można zastosować leczenia w żaden inny sposób. Narkoza jest zalecana przede wszystkim osobom, które panicznie boją się wizyt u stomatologa. Narkoza może też być wskazana przy leczeniu pacjentów z chorobami psychicznymi albo cierpiących na wady rozwojowe, które uniemożliwiają im spokojne poddanie się zabiegowi. Jak wygląda leczenie pod narkozą?

Co to jest narkoza?

Narkoza to rodzaj znieczulenia, które jest wykorzystywane w medycynie i stomatologii. Znieczulenie to polega na wprowadzeniu pacjenta w stan uśpienia, w którym nie odczuwa bólu. Narkoza jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego anestezjologa oraz z udziałem pielęgniarki anestezjologicznej. Podczas niej bardzo ważne jest prawidłowe monitorowanie parametrów życiowych oraz obserwowanie reakcji organizmu na podanie mu środka znieczulającego. Bardzo ważne jest podanie mu odpowiedniej ilości preparatu. Chodzi o to, by pacjent nie obudził się zbyt wcześnie, czyli np. podczas wykonywanego zabiegu, ale równocześnie znieczulenie nie może trwać zbyt długo. Wybudzenie z narkozy odbywa się zwykle w warunkach kontrolowanych. Oznacza to, że podczas całego procesu obecny jest lekarz, który wie, jak się zachować w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. wystąpienia uczulenia na środek do narkozy.

Jak wygląda narkoza u dentysty?

Narkozę można wykonać na dwa sposoby – wziewnie lub dożylnie. Zwykle pacjent wraz ze stomatologiem dyskutują po to, by wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy sposób podania znieczulenia. Można podać je w formie gazowej. Wtedy pacjent ma nakładaną specjalną maskę na usta i nos, przez którą podawany jest środek znieczulający. W przypadku osób z zaburzeniami psychologicznymi lub rozwojowymi maseczka może okazać się nieodpowiednia. Może po prostu za bardzo zestresować pacjenta, co z pewnością nie pomoże mu dobrze znieść zabieg. Alternatywą jest więc podanie środka dożylnie. W takim wypadku mowa o podaniu zastrzyku, który nie różni się na pierwszy rzut oka od wszystkich innych leków podawanych tą drogą. Narkoza zaczyna działać w ciągu kilku minut od jej podania.

Usuwanie zębów pod narkozą

Robienie zębów pod narkozą to szczególnie dobry pomysł w przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie gruntownego leczenia. Jeśli konieczna jest ekstrakcja zębów, która może powodować poważne obawy pacjentów, sięgnięcie po takie znieczulenie wydaje się dość uzasadnione. Co ważne, robienie zębów pod narkozą niweluje ryzyko odczuwania bólu podczas zabiegu. Pacjent w narkozie nie czuje nic, więc także usunięcie zęba nie będzie powodowało dyskomfortu. Może się on jednak pojawić kiedy już działanie narkozy się skończy. W takim wypadku stomatolog zwykle zaleca przyjmowanie środków przeciwbólowych, stosowanie kompresów chłodzących, a czasami także używanie płukanek ziołowych, które zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Jeśli utrzymuje się on długo, to należy zgłosić się do stomatologa na kontrolę.