Proteza natychmiastowa zębów, czy warto się na nią zdecydować?

Proteza natychmiastowa zębów jest często jedyną możliwością wielu osób, aby mogły bez wstydu uśmiechać się i tym samym wyglądać młodziej. Musimy także mieć na uwadze nie tylko walory estetyczne, ale także kwestie dotyczące naszego zdrowia, które może zostać mocno zaburzone przez zepsute uzębienie lub jego brak. Warto w tym przypadku pomyśleć o protezie natychmiastowej i tym samym zafundować sobie piękne i zdrowe uzębienie natychmiast.

Czym jest proteza natychmiastowa?

Proteza natychmiastowa jeszcze jakiś czas temu była tworzona, aby pacjent po wyrwaniu części lub wszystkich zębów mógł bez problemu gryźć pokarmy, a także nie miał żadnych oporów przed uśmiechaniem się. Obecnie jednak wiele osób traktuje protezę natychmiastową jak główną protezę na zęby. Niewątpliwie obecne protezy nawet te natychmiastowe są bowiem solidne i starannie wykonane, więc przy odpowiedniej pielęgnacji możemy użytkować je przez wiele lat.

Zalety i wady protezy

Główną zaletą protezy natychmiastowej jest ta dotycząca możliwości noszenia jej od razu po wyrwaniu zębów. Kolejna proteza, którą powinno się zakładać po usunięciu protezy natychmiastowej, musi mieć bazę w postaci zagojonych dziąseł. Tutaj nie musimy czekać do tego okresu. Bardzo ważnym czynnikiem jest jednak fakt, że proteza natychmiastowa zębów, która jest zakładana na wygojone dziąsła, może wymagać korekty tuż po wygojeniu. To dlatego powinniśmy zaraz po protezie natychmiastowej, decydować się na założenie protezy, która będzie skrojona pod naszą szczękę i tym samym konieczne jest oczekiwanie na wygojenie dziąseł, a także wyleczenie wszystkich, ewentualnych stanów zapalnych. W przypadku takich rozwiązań, jak proteza natychmiastowa zębów, nie musimy czekać na wygojenie dziąseł, jednak musimy pamiętać, że dziąsła po wygojeniu mogą nie pasować do protezy natychmiastowej, która zostanie dla nas stworzona. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie poprawek, lub nawet nowej protezy, co musimy mieć na uwadze. Tylko tak będziemy wiedzieć, na jakie zalety możemy liczyć, korzystając z protezy natychmiastowej, ale także, z jakimi wadami musimy się liczyć. Nie będziemy więc zawiedzeni jej użytkowaniem, odpornością, a także wygodą noszenia, co dla wielu jest bardzo istotne i tylko na protezę wyjątkowo wygodną i solidną chcą się zdecydować, aby użytkować ją kilka lat.

Jak dbać o protezę zębową?

Musimy wiedzieć, że o protezę zębową powinniśmy prawidłowo dbać, aby nie tylko służyła nam dłużej, ale także, aby na dziąsłach nie pojawiły się żadne stany zapalne. Nie poleca się, jak panuje błędne przekonanie wrzucać protezy do szklanki z wodą na noc. Za to musimy pamiętać, aby szczotkować ją po każdym posiłku, a także używać kleju, który będzie w stanie szczelnie przytwierdzić protezę do szczęki. Jest to bardzo ważne, aby resztki pokarmu nie gromadziły się pod nią, ani w szczelinach, co może nie tylko spowodować takie dolegliwości, jak stany zapalne dziąseł, ale także zniszczyć protezę, co spowoduje, że nie będzie już prezentować się tak dobrze, jak tego chcemy. W tym przypadku będziemy musieli częściej ją wymieniać na nową.