Dłutowanie dolnej ósemki

Ósemki, czyli popularne zęby mądrości, to pojawiające się już coraz rzadziej ostatnie zęby trzonowe. Nie występują one u każdego człowieka i powoli zanikają w naturze. Jeśli jednak się pojawią, potrafią sprawić ogromne problemy w postaci np. zaburzenia linii zębów czy też poważnego bólu. W takiej sytuacji niezbędne staje się dłutowanie. Na czym polega dłutowanie dolnej ósemki, a także, kiedy jest wskazane wykonanie tego zabiegu?

Chirurgiczne usuwanie zęba, czyli dłutowanie

Zanim przejdzie się do tego, kiedy należy wykonać dłutowanie dolnej ósemki, a także ile ten zabieg kosztuje, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, na czym on tak w ogóle polega.
Wiele osób błędnie sądzi, że dłutowanie zębów oznacza ich wyrywanie. Jak się okazuje, w obu przypadkach mowa jest o ekstrakcji zęba, lecz zupełnie odmiennymi sposobami. Dłutowanie dolnej ósemki, a także górnej, w zależności od tego, w którym miejscu problematyczny ząb jest umieszczony, wygląda zupełnie inaczej niż typowe wyrywanie zęba. Przede wszystkim cały zabieg jest zupełnie bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu chirurg odsłania kość poprzez nacięcie dziąsła. Gdy otrzyma dobry dostęp do zęba, przechodzi do jego usunięcia, a następnie zszycia dziąsła.

Dłutowanie zębów – kiedy wykonać?

Zabieg dłutowania zęba jest stosunkowo prosty i realizuje się go najczęściej w ciągu kilkudziesięciu minut. Oczywiście wiąże się z dyskomfortem u pacjenta w ciągu kilku dni poprzedzających zabieg, dlatego też wiele osób zastanawia się, kiedy powinno się go wykonać. W jakich więc okolicznościach zalecane jest dłutowanie ósemki?
Często wyrastająca ósemka nie powoduje żadnych problemów. Dobrze się układa w linii zębów i można z niej spokojnie korzystać. Problemem jest jednak sytuacja, gdy ósemka powoduje stłoczenie pozostałych zębów, zmianę ich pozycji czy też stan zapalny. Często ząb mądrości wyrasta pod nieodpowiednim kątem, czego efektem jest wrastanie w dziąsło. Efektem tego mogą być naprawdę nieprzyjemne powikłania zdrowotne. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemu jest po prostu usunięcie ósemki poprzez przeprowadzenie zabiegu dłutowania.

Dłutowanie ósemek — co jeszcze należy wiedzieć?

Wiele osób przed podjęciem decyzji o dłutowaniu ósemki zastanawia się nad tym, jakie mogą po zabiegu wystąpić powikłania. Czy jest więc jakieś ryzyko? Bardzo często pojawia się po zabiegu opuchlizna, lecz w ciągu kilku dni zupełnie ona mija. Jeśli więc chce się uniknąć dyskomfortu, poleca się wykonanie zabiegu w piątek, a w poniedziałek pójdzie się do pracy już bez opuchlizny.
Oczywiście po samym zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza, czyli np. odstawić na jakiś czas papierosy, nie pić ani nie jeść gorących napojów i posiłków, a także pamiętać trzeba o zakazie picia alkoholu do czasu całkowitego wygojenia się rany po zabiegu.
Na sam koniec pamiętać również trzeba, aby przynajmniej przez kilka dni po zabiegu unikać ciężkiej pracy. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz zawsze może na ten czas wystawić zwolnienie lekarskie do pracy, co pozwoli uniknąć wielu problemów.