Amalgamat – stomatologia

Amalgamat stomatologiczny jeszcze dwie dekady temu stanowił podstawowy materiał stosowany do wypełnień zębów. Ten stop metali o srebrnej barwie odbiegającej od koloru zębów zostaje obecnie wyparty przez bardziej estetyczne i bezpieczniejsze, białe plomby światłoutwardzalne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o materiale jakim jest amalgamat stomatologia, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czy amalgamat jest szkodliwy?

Amalgamat stomatologiczny to materiał dentystyczny będący stopem takich metali jak rtęć, srebro, kadm, cyna czy miedź; większość z tych metali uznawanych jest za szkodliwe dla zdrowia i trujące. Badania prowadzone na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia wykazały toksyczne działanie amalgamatów na pracujących z nimi dentystów oraz pacjentów, którym takie wypełnienie było zakładane. Toksyczne działanie odnotowuje się w momencie implementacji amalgamatu, podczas procesu jego zastygania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wentylowanie gabinetów dentystycznych oraz stosowanie przez dentystę maseczki w trakcie zakładania plomby amalgamatowej.

Amalgamat nie jest natomiast szkodliwy gdy znajduje się już w naszym zębie, bowiem po zastygnięciu nie wydziela szkodliwych związków – tak orzekła Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Zdanie naukowców amerykańskich potwierdziła agenda Unii Europejskiej – Komitet Naukowy ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR). Wielu dentystów podważa zdanie FDA i SCENIHR, publikowano nawet orzeczenia, które miały obalić tezę o bezpieczeństwie Amalgamatu, jednak żadne z nich nie zostało potwierdzone.

Czy wymieniać amalgamaty?

Pomimo kontrowersji i niejasnego stanowiska dentystów w tej sprawie, większość specjalistów jasno mówi, iż warto wymieniać amalgamaty. Jest to technologia już przestarzała, mimo zalet jak długoletnia trwałość i odporność posiadają amalgamaty wiele wad. Do minusów plomb typu amalgamat stomatologia zalicza: nieodpowiednią barwę, adhezję, stosowanie przebarwień oraz wysokie przewodnictwo ciepła co sprawia, że może być odczuwany dyskomfort podczas spożycia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw.

Amalgamaty, poza dentystycznymi przeciwwskazaniami są też po prostu nieestetyczne. Ich szara barwa nie pasuje do koloru zęba a ogromna twardość sprawia, iż niekiedy stają się niewygodne. Jeśli więc jesteś osobą, która chce mieć piękny i spójny ze sobą uśmiech a jasna barwa zębów jest dla Ciebie ważna powinieneś wymienić amalgamat. Jednakże jeśli nie zależy Ci na idealnym wyglądzie a posiadane przez Ciebie plomby z rtęcią są w dobrym stanie nie ma potrzeby wymiany amalgamatu.

Czy są jeszcze plomby amalgamatowe

Choć w naszym kraju nadal można zakładać plomby amalgamatowe większość gabinetów dentystycznych już ich nie oferuje. Dostępne są one głównie w uboższych częściach kraju i są tam stosowane ze względu na niską cenę. Pomimo badań FDA oraz SCENIHR, wielu dentystów uważa, iż amalgamaty są szkodliwe i żądają całkowitego zakazu ich stosowania. Efektem tego typu dyskusji była uchwalona przez Unię Europejską Konwencja z Minamaty. Zgodnie z tym dokumentem, do 2030 roku amalgamaty przestaną być stosowane na terenie Unii Europejskiej, więc także i w Polsce.

Amalgamat stomatologia takich krajów jak Rosja, Turcja czy USA zamierza utrzymać w użyciu ze względu na trwałość, która jest najwyższa spośród wszystkich materiałów wypełnień zębów (aż do 40 lat). W tamtych państwach można będzie więc wciąż zakładać i leczyć swoje amalgamaty.