Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Wady zgryzu są dość powszechną przypadłością, która może dotknąć każdego. Wiele osób marzy o prostym, nienagannym uzębieniu, dzięki któremu można swobodnie się uśmiechać w każdym towarzystwie. Czasem jednak osiągnięcie tego celu jest możliwe dopiero wtedy, gdy ktoś zdecyduje się na uzyskanie fachowej pomocy. Wady zgryzu mogą mieć różne podłoże. U niektórych decydujące są czynniki genetyczne. Wady zgryzu mogą także wynikać z nieprawidłowych nawyków z dzieciństwa jak zbyt długie i nadmierne ssanie kciuka lub używanie smoczka. U osób dorosłych różnego rodzaju zabiegi dentystyczne mogą powodować wtórne występowanie wad. Problemem mogą być np. źle dobrane protezy zębowe lub korony. Leczenie wad zgryzu u dorosłych jest uzależnione od stopnia zaawansowania przypadłości oraz od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta.

Czy każda wadę zgryzu można wyleczyć?

Wydawać by się mogło, że wady zgryzu nie są aż tak uciążliwym kłopotem, więc nie trzeba nic robić w tej materii, gdyż można z tym normalnie żyć. Nie jest to jednak prawda, a leczenie wad zgryzu u dorosłych powinno zostać podjęte jak najszybciej. Krzywe zęby powodują, że niektóre miejsca w jamie ustnej są trudno dostępne i nie można ich prawidłowo szczotkować. To z kolei rodzi ryzyko rozwoju stanów próchniczych. Co do zasady każda wada zgryzu podlega leczeniu, lecz lekarz musi ocenić, jaką konkretnie metodę przyjąć. Wiele wad zgryzu można skorygować poprzez noszenie aparatu na zęby. Leczenie wad zgryzu u dorosłych podejmuje się u ortodonty. Podjęcie działań jest istotne nie tylko ze względu na konieczność poprawienia kondycji jamy ustnej, ale także z powodu ogólnej estetyki twarzy. Oblicze człowieka z wadami zgryzu może bowiem zostać zdeformowane i niezbyt przyjemnie wyglądać. Dlatego też zgłoszenie się do specjalisty jest ważne z punktu widzenia budowania klarownego wizerunku.

Jak poprawić wadę zgryzu?

Jeśli wada jest stosunkowo niewielka i wystarczy jej korekcja, można z powodzeniem używać różnego rodzaju aparatów ortodontycznych. Ich zadaniem jest np. podniesienie uzębienia w łuku zębowym, wyprostowanie poszczególnych zębów do postaci pionowej tak, aby żuchwa i szczęka były ze sobą kompatybilne i układały się względem siebie idealnie. Jest to przywrócenie doskonałej okluzji, czyli położenia zębów. Można zamontować aparat ortodontyczny na stałe lub tylko na jakiś czas wymagany do skutecznego skorygowania zaistniałej wady. Nie zawsze jednak leczenie wad zgryzu u dorosłych jest możliwe za sprawą nawet najnowocześniejszych aparatów na zęby. Czasem potrzebne są dużo bardziej radykalne środki.

Ile kosztuje operacja wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu u dorosłych w sytuacji ekstremalnej, gdy inne metody terapii zawiodą, może polegać na przeprowadzeniu specjalnego zabiegu. Operację taką musi przeprowadzić chirurg szczękowo – twarzowy, gdyż trzeba to zrobić precyzyjnie, aby nie oszpecić twarzy pacjenta. Sam zabieg nie zwalnia z noszenia aparatu, który występuje tu jako element pomocniczy. Operacje wad zgryzu w dzisiejszych czasach przeprowadza się z wykorzystaniem technologii 3D. Koszt operacji jest dość wysoki, ale obejmuje on tak naprawdę cały proces leczenia, który może trwać wiele miesięcy. Szacuje się, że za zabieg usuwania wad zgryzu trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.