Sedacja a narkoza

Leczenie stomatologiczne to dla wielu osób ogromne przeżycie. Obecny w gabinecie zapach, generowane przez maszyny dźwięki, a także sam ból towarzyszący zabiegowi, potrafią wystraszyć nawet najodważniejszego pacjenta. Nic więc dziwnego, że tak często pierwszą rzeczą, o którą wszyscy pytają, jest dostępne znieczulenie. Sedacja a narkoza, jakie są różnice i na które znieczulenie warto się zdecydować?

Czy sedacja to to samo co narkoza?

Jak się okazuje, pomimo tego, że wiele osób wie, czym jest leczenie kanałowe, wypełnianie zęba czy też nawet jego zatrucie, to w dalszym ciągu spora grupa osób nie ma pojęcia, czym charakteryzuje się sedacja, a czym narkoza. Czy jest to dokładnie to samo, czy też może czymś się różnią te metody znieczulenie? Sedacja a narkoza — co warto wiedzieć?
Jak się okazuje, jedno i drugie znieczulenie to coś zupełnie innego. Sedacja może być używana podczas zwykłych zabiegów, aby zminimalizować ból lub stres, natomiast narkoza wykorzystywana jest przy najpoważniejszych i najbardziej zaawansowanych czynnościach.

Jaka jest różnica?

Sedacja a narkoza — jakie są różnice? Skoro już wiadomo, że narkoza to coś zupełnie innego niż sedacja, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie są pomiędzy nimi różnice. Co powinno się o tym wiedzieć?
Sedacja to bardzo popularny gaz rozweselający. Podawany jest on najczęściej drogą wziewną, lecz znieczulenie można podawać także dożylnie. Dzięki niemu porażony zostaje ośrodkowy układ nerwowy pacjenta, co przynosi mu ukojenie nerwów, znika stres, a także można poczuć się nieco sennym. Co jednak bardzo ważne, cały czas pacjent jest kontaktowy, wie, co się z nim dzieje i może wykonywać proste polecenia. Często takie znieczulenie nazywane jest potocznie głupim jasiem.
Czym natomiast jest narkoza? W tym wypadku również może być podawana dożylnie lub też drogą oddechową. Najważniejszą cechą narkozy jest to, że pacjent całkowicie traci świadomość. Jest to tzw. znieczulenie ogólne, które doprowadza do zaśnięcia pacjenta. Nie tylko nie jest on świadomy tego, co się z nim dzieje, lecz również nie odczuwa żadnego bólu, stresu i żadnych bodźców. Takie znieczulenie powszechnie wykorzystywane jest w szpitalach podczas operacji. Co bardzo ważne, narkoza nie może być podawana przez stomatologa, ponieważ nie ma on do tego uprawnień. Konieczna jest obecność podczas zabiegu anestezjologa, który cały czas czuwać będzie nad stanem pacjenta.

Leczenie w narkozie i sedacji wziewnej

Skoro już wiadomo, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma formami znieczulenia, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie zabiegi mogą być wykonywane podczas ich działania.
Sedacja najczęściej stosowana jest w przypadku dzieci, których stresują wizyty u stomatologa. Gaz rozweselający może być wykorzystywany do przeprowadzania zwykłej kontroli, lecz również do usuwania kamienia nazębnego czy też oczywiście do usuwania próchnicy i wypełniania zęba. W podobnych sytuacjach gaz ten stosowany jest u dorosłych, którzy zmagają się z nabytą w dzieciństwie traumą.
Jeśli chodzi natomiast o narkozę, to w przeważającej większości wykorzystywana jest ona w przypadku leczenia chirurgicznego, któremu może towarzyszyć ogromny stres, lecz również niemały ból.