Operacja zgryzu otwartego – to musisz o niej wiedzieć

Każda wada zgryzu może wpływać nie tylko na nasz komfort, ale również na zdrowie i wymowę. Wady zgryzy często pojawiają się w dzieciństwie, a nieleczone mogą powodować wiele trudności. Nie inaczej jest ze zgryzem otwartym, który nie tylko może utrudniać jedzenie, ale również być przyczyną nieprawidłowej wymowy. Przykładowo osoby ze zgryzem otwartym często seplenią.

Jak wygląda zgryz otwarty?

Już po nazwie wady można się domyślić, że zgryz otwarty związany jest z nie nachodzeniem na siebie zębów górnych i dolnych. W szczególności chodzi tu o zęby sieczne. Zależnie od stopnia tej wady zęby sieczne nie stykają się ze sobą całkowicie lub częściowo, a pomiędzy zębami powstaje wolna przestrzeń.

Zgryz otwarty pojawia się zwykle już w dzieciństwie, może wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale często jest skutkiem nieprawidłowych nawyków. Do powstania zgryzu otwartego mogą się przyczynić między innymi wypychanie języka przez dzieci, podobnie jak zbyt długie korzystanie ze smoczka lub butelki. Zgryz otwarty skutkuje najczęściej problemami z wymową. Może też powodować trudności w jedzeniu oraz stanowić problem natury estetycznej. Rozwiązaniem w przypadku wystąpienia takiej wady może być operacja zgryzu otwartego.

Jak skorygować zgryz otwarty?

Leczenie zgryzu otwartego to długotrwały i skomplikowany proces. Długość leczenia i ilość procedur, którym trzeba się poddać zależy nie tylko od rodzaju i zaawansowania wady, ale również od wieku pacjenta. W prostszych przypadkach, zwłaszcza u dzieci, wadę tę można wyeliminować często w trakcie zabiegów ortodontycznych. Usunięcie bardziej skomplikowanych wad, zwłaszcza w zaawansowanym wieku często wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Operacja zgryzu otwartego ma na celu korektę ukształtowania obu łuków zębowych. Celem operacji jest taka korekta okluzji (zwarcia zębów), by jednocześnie zachować rysy twarzy. Najlepsze efekty tego typu operacji uzyskuje się łącząc leczenie chirurgiczne z zabiegami ortodontycznymi.

Ile kosztuje operacja zgryzu?

Koszt leczenia zgryzu otwartego zależy głównie od zastosowanej metody. Leczenie ortodontyczne może się wydawać tańsze, lecz jest długotrwałe. Często wymaga comiesięcznych wizyt, za które trzeba zapłacić. Operacja zgryzu otwartego to duży jednorazowy koszt, ale też niemal natychmiastowy efekt. Warto wiedzieć, ze w pewnych przypadkach korekta zgryzu może zostać sfinansowana z ubezpieczenia zdrowotnego.

Na leczenie finansowane z NFZ mogą liczyć głównie osoby z poważniejszymi wadami. Pod takie dofinansowanie kwalifikują się osoby z poważną wadą, wymagającą wręcz natychmiastowego leczenia. Mowa tu o osobach, u których odstęp pomiędzy otwartym zgryzem wynosi 4mm lub więcej. Czasem dofinansowanie leczenia mogą uzyskać osoby o mniejszych wadach, którzy mają wykupione jakieś dodatkowe ubezpieczenie medyczne. A warto takowe mieć, bo leczenie chirurgiczne w przypadku interwencji w oba łuki zębowe to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzą konsultacje oraz często wspomagające leczenie ortodontyczne.