Czy należy usunąć stare wypełnienie amalgamatowe i jak usunąć plombę z zęba?

Amalgamat jest od dawna stosowany do wypełnień zębów, ponieważ jest wyjątkowo tani i jednocześnie trwały. Plomby amalgamatowej nie trzeba wymieniać przez około osiem lat. Jednak materiał od lat budzi kontrowersje. Komisja Europejska ograniczyła jego stosowanie i jest zabroniony w niektórych krajach. To rodzi pytanie dla wielu pacjentów, czy należy usunąć stare wypełnienie amalgamatowe i jak usunąć plombę z zęba.

Czym jest amalgamat i dlaczego jest kontrowersyjny?

Amalgamat jest stopem cyny, miedzi, srebra i rtęci. Wysoka zawartość rtęci sprawia, że ​​materiał jest tak kontrowersyjny. Jednocześnie jest to jednak niedrogie wypełnienie zęba. Materiał jest również bardzo trwały, dlatego tak wielu pacjentów nadal ma wypełnienia amalgamatowe. W wyniku narastających dyskusji pojawiają się wątpliwości: czy powinno się usuwać plomby amalgamatowe i jak usunąć plombę z zęba? Jak naprawdę niebezpieczne są plomby z amalgamatu i jakie są alternatywy?

Usunięcie wypełnienia amalgamatowego – szansa czy ryzyko?

Wielu dentystów odradza usuwanie wypełnienia amalgamatowego, jeśli nie powodują żadnych dolegliwości. Jeśli wypełnienie jest szczelne i ciasne, nie sprawia żadnych problemów, nie ma powodu, aby go wymieniać. Wymiana zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nerw zęba może ulec zapaleniu, co w najgorszym przypadku może skutkować późniejszym leczeniem kanałowym. Ponadto usunięcie go faktycznie uwalnia rtęć.

Amalgamat był bardzo intensywnie i wielokrotnie testowany pod kątem potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Jak dotąd nie ustalono jednak bezpośredniego związku z chorobami lub innymi niespecyficznymi objawami. Spożywanie ryb jest znacznie większym źródłem spożycia rtęci. Rzeczywisty powód zakazu stosowania amalgamatu wynika z zanieczyszczenia środowiska rtęcią. Substancję chemiczną należy zredukować, aby chronić środowisko.

Jak usunąć plombę z zęba? – amalgamatu nie można po prostu wywiercić

Usunięcie wypełnienia amalgamatowego bez środków ochronnych doprowadziłoby do dalszego znacznego narażenia na uwolnione cząstki amalgamatu i pary rtęci. Za wszelką cenę należy zapobiegać połykaniu, wdychaniu i innym wlotom przez błony śluzowe. W takim razie jak usunąć plombę z zęba? Aby maksymalnie zminimalizować stres dla organizmu, należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Delikatne i bezpieczne usuwanie amalgamatu

Aby jak najdelikatniej usunąć toksyczny metal z jamy ustnej, konieczne jest podjęcie kilku środków ostrożności. W ten sposób obciążenie można zredukować do minimum.

Środki bezpieczeństwa maksymalnie zmniejszają obciążenie. Po zakończeniu leczenia zaleca się jednak profesjonalne wyładowanie rtęci medycznej dostosowane do potrzeb pacjenta.

Zanieczyszczenia lub zatrucia metalami ciężkimi można zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować dzięki ukierunkowanym, przemyślanym i kompleksowym środkom holistycznym.

Bezpieczeństwo zaczyna się od wiercenia i izolowania zębów. Dla lepszej ochrony przed oparami podczas wdychania pacjentowi zakłada się koferdam, który izoluje ząb od reszty jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Zapewnia to ochronę przed oparami i pyłem wiertniczym. Resztki amalgamatu nie dostają się już do jamy ustnej i nie mogą być połknięte. Ponadto stosuje się rtęciową ochronę nosa, która również skutecznie chroni przed wdychaniem oparów rtęci.

Do bezpiecznego usuwania amalgamatu stosuje się specjalne odsysanie, które zmniejsza obciążenie. Następnie płucze tiosiarczanem sodu — wiąże i neutralizuje amalgamat pozostający jeszcze w tkance zęba, do którego nie można dotrzeć przez wiercenie.

Stosowane są wyłącznie specjalnie opracowane wiertła ze specjalnym uzębieniem, które zapewniają minimalne nagrzewanie wypełnienia, a tym samym niewielkie wydzielanie oparów rtęci. Niska prędkość zmniejsza powstawanie oparów rtęci.

Wierci się tylko tak mało, jak to możliwe i tyle, ile jest to konieczne. Pierwszeństwo ma usunięcie wypełnienia amalgamatowego przez podważenie. Podważanie ma tę zaletę, że nie mogą już powstawać toksyczne opary rtęci. Tym samym ta metoda stwarza najmniejsze ryzyko wdychania oparów przez pacjenta.

Technologia ekstrakcji i dodatkowa ochrona — jak usunąć plombę z zęba profesjonalnie?

Szczególnie ważne jest profesjonalne usuwanie uwolnionych wiórów. W tym celu wykorzystuje się dwie przyssawki oraz, w przypadku odbudowy amalgamatu, dodatkową osłonę z koferdamu. Wokół zęba umieszczana jest elastyczna taśma bez lateksu, która zamyka się czysto i całkowicie osłania otaczające dziąsła. Oznacza to, że żadne cząstki amalgamatu nie mogą zostać połknięte.

Po usunięciu wypełnienia ząb jest dokładnie oczyszczany. Następnie wkłada się medyczne wypełnienie wraz ze specjalnym lekiem. Wiąże to pozostałości amalgamatu w najdrobniejszych kanalikach zębinowych. W ten sposób można usunąć 100% amalgamatu. Do czasu zakończenia leczenia ząb jest wstępnie wypełniony jedynie tymczasowo.
Do trwałej odbudowy zębów uwolnionych z amalgamatu można użyć różnych materiałów. Rozwiązania ceramiczne są biokompatybilne i estetyczne, ponieważ wypełnienia nie da się odróżnić wizualnie od tkanki zęba. Alternatywnie dostępne są wypełnienia kompozytowe, które są szczególnie odpowiednie w przypadku mniejszych defektów.