Jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka?

Wędzidełko to kawałek elastycznej błony, który łączy ze sobą dwa elementy. Każde z kilku wędzidełek, znajdujących się w jamie ustnej, pełni konkretne funkcje. Rozróżniamy dwa wędzidełka podwargowe (górne i dolne), jedno podjęzykowe oraz dwa policzkowe. Jeśli działanie któregoś z nich budzi wątpliwości, warto zasięgnąć porady specjalisty, który określi rodzaj wady, jej ewentualny wpływ na dalszy rozwój dziecka oraz to, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu.
Najczęściej występująca wada polega na tym, że wędzidełko jest zbyt krótkie, co powoduje różnego rodzaju problemy. Na przykład zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe może powodować u starszych dzieci problemy w nauce wyraźnego mówienia a u noworodków i niemowlaków trudności ze ssaniem piersi. Wykonanie zabiegu podcięcia wędzidełka u noworodków, w przypadku braku konkretnych przeciwwskazań, wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie powoduje powikłań.

Ten artykuł wyjaśnia, jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka, na czym polega zabieg, a także jakie są wskazania oraz przeciwwskazania, do jego przeprowadzenia.

Podcięcie wędzidełka — jak przebiega zabieg?

Zastanawiając się, jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka, warto, przed podjęciem decyzji o zabiegu, wypytać o szczegóły lekarza. Znając przebieg czynności, z pewnością unikniemy niepotrzebnego stresu, zwłaszcza że nie jest to zabieg zbyt skomplikowany.
Chyba najczęściej poddawane zabiegom jest wędzidełko podjęzykowe.
Prawidłowa jego długość pozwala językowi dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej, wspomagając tym samym jego funkcje.
Zabieg podcięcia wędzidełka, nazywany fachowo frenotomią, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przed zabiegiem powinien być na czczo. Podcięcie nie trwa długo, a pacjent nie wymaga późniejszej hospitalizacji. Zabieg może być wykonany przy pomocy skalpela, nożyka chirurgicznego lub lasera, którym lekarz przecina fałdę wędzidełka. Użycie lasera zdecydowanie zmniejsza krwawienie i przyspiesza regenerację rany. W niektórych przypadkach zabieg przeprowadza się w dwóch turach. Rana jest niewielka i nie wymaga zakładania szwów. Zwykle już kilka godzin po skończonym zabiegu, pacjent może spożywać pierwsze posiłki — oczywiście szczegółowe zalecenia powinien przekazać lekarz, który zabieg przeprowadził. Po wykonanym zabiegu zaleca się przeprowadzenie rehabilitacji pod okiem logopedy, która polega na regularnym wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń zapobiegających powstawaniu zrostów i uczących unosić język do góry.
To, jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka, nie powinno budzić obaw — zabieg jest prosty i pozwala uniknąć określonych problemów w dalszym rozwoju aparatu mowy i innych funkcji jamy ustnej.

Podcięcie wędzidełka — wskazania

Podcięcie wędzidełka nie zawsze jest koniecznością. W niektórych przypadkach wystarczy wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń lub masaży zaleconych przez logopedę. To właśnie logopeda często wskazuje na wady poszczególnych elementów aparatu mowy, w tym problemy z wędzidełkiem. Natomiast zabieg może przeprowadzić stomatolog, chirurg jak również laryngolog. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:
– ograniczenie ruchu języka w jamie ustnej
– problem z wysuwaniem języka do przodu
– uczucie napięcia przy próbie uniesienia języka
– wrażenie przyklejenia języka do dna jamy ustnej
– problemy z wymawianiem głosek takich jak: d, l, n, t, cz, dż, sz, rz, wymagających uniesienia języka do podniebienia.
Ignorowanie tych objawów i zaniedbania w podjęciu leczenia mogą prowadzić do problemów takich jak zaburzenia mowy, nieprawidłowe gryzienie i zaleganie pokarmu w policzkach, a nawet wady zgryzu. W przypadku wskazań do przeprowadzenia zabiegu warto z niego skorzystać, żeby tych problemów uniknąć.

Podcięcie wędzidełka — przeciwwskazania

Określenie przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka, jak i każdego innego zabiegu, należy do specjalisty. Tak jak w przypadku każdej operacji czy zabiegu, ogólnymi przeciwwskazaniami są: – uczulenie na leki używane do znieczulenia
– ogólny zły stan zdrowia pacjenta
– infekcje dróg oddechowych
– zaburzenia krzepliwości krwi
– przyjmowanie leków rozrzedzających krew
Wszelkie wątpliwości oraz dolegliwości mogące stanowić przeciwwskazanie, a także informacje o przyjmowanych lekach, należy wyjaśnić z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Szukając w sieci informacji o tym, jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka, znajdziemy wiele ciekawych artykułów, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek musi być konsultowany indywidualnie ze specjalistą.
Zabiegowi frenotomii poddawane są nie tylko dzieci, można się na niego zdecydować również w dorosłym wieku. Wykonanie zabiegu poprawia komfort życia poprzez zniwelowanie często uciążliwych wad wymowy, takich jak na przykład seplenienie.

Odpowiadając na pytanie jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka, warto jeszcze raz zaznaczyć, że jest to bardzo prosty zabieg, który zwykle nie powoduje powikłań. Przy wskazaniu do jego przeprowadzenia, opłaca się zaufać specjalistom, ponieważ pozytywne skutki podcięcia zdecydowanie przewyższają chwilowy dyskomfort, związany z samym zabiegiem.