Krzywe zęby po aparacie stałym

Czasami jest tak, że pacjent, który przeszedł leczenie ortodontyczne, zauważa, iż w jego zgryzie następują zmiany naruszające estetykę uzębienia. Przyczyn takiego stanu jest parę i warto się z nimi zapoznać. Najczęstszym powodem jest nawrót wady wyjściowej, z powodu której pacjent poddał się leczeniu ortodontycznego. Jedną z przyczyn takiego stanu jest niewystarczająca retencja. Powodem tego stanu może być lekkomyślność ortodonty, który nie doświadczył jeszcze nawrotów wad i zlekceważył tę część opieki nad swym pacjentem, nie wydając mu właściwie restrykcyjnych zaleceń. Dlatego najlepiej wybierać doświadczonych ortodontów. Krzywe zęby po aparacie stałym to dość powszechny problem.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego

Specjalista od ortodoncji bądź higienistka stomatologiczna rozpoczyna ściąganie aparatu ortodontycznego od kolorowych gumek bądź metalowych ligatur. Warto wiedzieć, że na końcu, przy zastosowaniu specjalnych kleszczy, zdejmuje przyklejone do zębów zamki, co nie jest skomplikowanym procesem. Okazuje się jednak, że to właśnie zdejmowanie tych elementów budzi u pacjenta wiele niepokoju. W praktyce, pomimo że demontaż odbywa się w sposób mechaniczny, to jest on praktycznie bezbolesny, a ponadto nie wymaga znieczulenia. Faktem jest to, iż u pewnych pacjentów proces ten może wywoływać nieco większy dyskomfort niż u pozostałych. Ortodonta lub higienistka dzięki znajomości specjalnej techniki odrywania zamków przeprowadzą to w sposób bezbolesny, sprawny, a ponadto szybki. W przypadku metalowych aparatów ortodontycznych na zęby zdejmowanie wszelkich elementów przebiega z reguły sprawnie.

Trzeba jednak wiedzieć, że u pacjentów z aparatami wykonanymi z kryształów górskich lub porcelany wygląda to już zdecydowanie gorzej. Jest tak, ponieważ mogą się one odkruszać. Z tego powodu ortodonta wykorzystuje wiertło. Celem jest to, żeby w możliwie jak najdelikatniejszy sposób usunąć zamek z powierzchni zęba. Warto zauważyć, że zastosowanie wiertła stomatologicznego ma na celu tylko usunąć pozostałości aparatu bez uszkodzenia tkanek zęba. Proces ten nie powinien powodować żadnych dolegliwości bólowych. Krzywe zęby po aparacie stałym to często spotykany problem. Przede wszystkim istotne jest prawidłowe zdjęcie aparatu ortodontycznego. Jednym z etapów zdjęcia go jest czyszczenie zębów po zdjęciu aparatu. Ortodonta lub higienistka stomatologiczna po zdjęciu wszystkich elementów przystępuje do czyszczenia powierzchni zębów z zalegającego na nich kleju dentystycznego. Do takiej czynności wymagane jest zastosowanie specjalnych narzędzi stomatologicznych. Mowa tutaj o skalerze oraz piaskarce, dzięki którym można pozbyć się też kamienia bądź osadu nazębnego, którego wcześniejsze usunięcie uniemożliwiały zamki, a także metalowa ligatura. Ostatnim etapem w przypadku zdjęcia aparatu ortodontycznego jest polerowanie zębów przy zastosowaniu szczotki oraz pasty. Do tego trzeba doliczyć pobranie wycisku pod aparat retencyjny. Celem jest ustabilizowanie zębów, a ponadto utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego.

Mowa tutaj o aparacie wyjmowanym, który stosowany jest przede wszystkim w nocy. Oprócz tego stosowane jest dodatkowe wzmocnienie. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym drucie, czyli retainerze. Trzeba go przykleić do wewnętrznych powierzchni zębów, zarówno w łuku górnym, jak i dolnym. Również jego przeznaczeniem jest podtrzymanie efektów leczenia ortodontycznego. Tego typu rozwiązanie stosowane jest tak, ponieważ po latach ciągłego ruchu w aparacie, zęby powinny dobrze się ustabilizować. Krzywe zęby po aparacie stałym mogą być spowodowane przez niedoświadczonego ortodontę. Po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego należy uniemożliwić zębom powrót do wcześniejszego ustawienia bądź do zmiany ich jakiejkolwiek pozycji.

Jak powinny wyglądać zęby po zdjęciu aparatu?

Zęby po zdjęciu aparatu ortodontycznego powinny być nienaruszone. Pojawiają się jednak przypadku, że niektórzy pacjenci zauważają, iż po jego zdjęciu oraz oczyszczenie zębów na ich powierzchni występują białe plamy. Występują one przeważnie przy linii dziąseł bądź jako obwódka w miejscu, gdzie był naklejony wcześniej zamek. Mowa tutaj o uszkodzeniach, które nie są powodowane przez sam aparat ortodontyczny, lecz wynikają z zaniedbać higienicznych oraz niedostosowywania się do zaleceń ortodonty w czasie noszenia aparatu ortodontycznego. Krzywe zęby po aparacie stałym to dość często pojawiający się problem.

Jak wyrównać zęby po aparacie?

Krzywe zęby po aparacie stałym mogą być spowodowane aparatem retencyjnych niedostosowanym odpowiednio do pacjenta. Ponadto osoba leczona ortodontycznie nie może lekceważyć tego etapu leczenia. W niektórych przypadkach dochodzi do pogorszenia zgryzu, co w nasilonych przypadkach wymaga ponownego leczenia ortodontycznego, co jest bardzo uciążliwe. Mowa tutaj jednak o sytuacjach rzadko spotykanych. Zęby mogą się skrzywić z powodów niezależnych od wcześniej prowadzonego leczenia ortodontycznego. Po zauważeniu wszelkich niezgodności trzeba udać się do dentysty.