Uzupełnianie braków w uzębieniu

Wysokiej jakości protezy zapewniają bezpieczeństwo we wszystkich sytuacjach życiowych i są tak naturalne, że nikt nie zauważy różnicy w porównaniu z prawdziwymi zębami. Do wyboru są stałe, wyjmowane, a także protezy z implantami. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody leczenia protetycznego do konkretnego przypadku. Ważna jest także zasobność portfela. Można zdecydować się na protezę za kilkaset złotych lub na implanty, które kosztują kilka tysięcy. Na pewno uzupełnianie braków w uzębieniu musi zostać przeprowadzone przez specjalistów z dziedziny protetyki, gdyż tylko wówczas pacjent nie będzie odczuwać dyskomfortu.

Jak tanio uzupełnić braki w uzębieniu?

Wiele osób boryka się z różnymi problemami pojawiającymi się w jamie ustnej. Nie każdy może cieszyć się uśmiechem, jaki mają gwiazdy z czerwonego dywanu. Jednak można to zmienić. Nowoczesne metody leczenia pozwalają szybko i skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu na różne sposoby. Brak jednego zęba lub kilku nie jest problemem. Uzupełnianie braków w uzębieniu może nastąpić przy pomocy protezy ruchomej lub stałej. Można także zadbać o estetyczny wygląd zębów, które mają przebarwienia lub uszczerbki. Wielu pacjentów ma słabe szkliwo, a zęby mają tendencję do pękania. W takich przypadkach z pomocą przychodzi protetyka estetyczna. Można zastosować licówki, które zakłada się na oszlifowany ząb.

Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się osoby, które mają zdrowe, ale nieładne zęby. Dzięki tej metodzie można odzyskać piękny uśmiech. Uzupełnianie braków w uzębieniu może być kosztowne, ale to zależy od zastosowanej metody. Im droższe rozwiązanie, tym bardziej trwałe i wyglądające naturalnie. Jednak ruchome protezy także są chętnie wybierane. Nowoczesne technologie stosowane w produkcji takich protez sprawiają, że nawet te tanie akrylowe wyglądają naturalnie i pozwalają normalnie funkcjonować.

Dlaczego należy uzupełnić braki w uzębieniu?

Należy pamiętać, że nawet brak jednego zęba w tylnej części jamy ustnej, powinien być uzupełniony. Takie luki mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim zęby sąsiednie mogą zacząć się przesuwać, a to może zaburzyć ruchomość szczęki i funkcję żucia. W dłuższym okresie zęby mogą zacząć się chwiać, a w konsekwencji nawet wypaść. Ponadto w takich szczelinach znajduje się mnóstwo bakterii, które prowadzą do powstania próchnicy lub innych problemów w jamie ustnej. Kamień nazębny może się znacznie szybciej odkładać, a to może doprowadzić do zaniku dziąseł i paradontozy. Braki w uzębieniu mogą powodować nawet ból głowy czy kręgosłupa. Zatem nie warto zwlekać i należy uzupełniać braki tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Możliwe jest tanie uzupełnianie braków w uzębieniu. Najtańszą metodą jest wybór protezy ruchomej. Może być ona stosowana do uzupełnienia jednego lub kilku zębów. Do wyboru są protezy montowane na drutach, a także takie, które przymocowuje się do zdrowych zębów sąsiadujących z ubytkiem. Ta druga opcja powoduje, że proteza jest mniej widoczna i wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Jeśli jednak komuś nie zależy na najtańszym rozwiązaniu, to może zdecydować się na koronę porcelanową lub ceramiczną, most lub implant. Ta ostatnia opcja jest oczywiście najdroższa. Za jednego zęba można zapłacić nawet 4000 złotych. Porównując do protezy ruchomej, która kosztuje około 200 złotych, jest to oczywiście bardzo duża różnica. Jednak droższe opcje pozwalają na znacznie naturalniejszy efekt, który utrzymuje się nawet do 20 lat.

Czym zastąpić brakujący ząb?

Zastąpienie brakującego zęba może odbyć się przy zastosowaniu wielu metod. Wybór najkorzystniejszej należy skonsultować z lekarzem. Wspólnie pacjent ze stomatologiem powinni zdecydować, która opcja w danym wypadku będzie odpowiednia. Uzupełnianie braków w uzębieniu może odbyć się także tymczasowo domowymi sposobami. Jak to jest możliwe? Na rynku istnieje kilka rozwiązań, które można wziąć pod uwagę. Jednym z nich są specjalne nakładki kosmetyczne, które pod wpływem ciepła dopasowują się do łuku zębowego. Taką nakładkę można z powodzeniem zastosować, jeśli jest konieczność ukrycia mankamentów w uzębieniu natychmiast.

Czasami traci się ząb w wyniku wypadku lub w innych okolicznościach. Ząb może się także skruszyć lub przebarwić i taka nakładka z powodzeniem sprawdzi się w takiej sytuacji. Są także specjalne granulki, wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie podrażniają i nie wywołują reakcji alergicznych. Jest to materiał plastyczny, z którego w ciągu kilku chwil można uformować implant zęba. Jest to także rozwiązanie tymczasowe, ale sprawdza się w nagłych przypadkach. Jeśli jednak komuś zależy na dłuższym efekcie, to może poprosić stomatologa o tymczasową protezę.

Takie protezy wykonywane są w bardzo krótkim czasie. Jeśli wybierze się gabinet stomatologiczny, który oferuje kompleksowe usługi, to nawet na drugiej wizycie pacjent może mieć już tymczasową protezę. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadkach, gdy leczenie protetyczne jest dość długie. Można także taką protezę zamówić, jeśli w danym momencie nie ma się środków finansowych na wykonanie trwalszego uzupełnienia ubytków.